• 02 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8282
  •  GBP / BGN 2.2865
  •  CHF / BGN 2.0041
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 18°C

И без Истанбулската конвенция може да се приеме законодателство срещу насилието над жени

И без Истанбулската конвенция може да се приеме законодателство срещу насилието над жени

/КРОСС/ „Дори и без ратификация на Истанбулската конвенция на този етап, нищо не пречи на българския парламент и съответно на правителството, да приемат законодателство, което да въведе в българските закони всички изисквания на конвенцията, които засягат борбата с насилието над жени и домашното насилие". Това коментира в интервю за предаването „12+3" председателят на комисията по европейските въпроси в парламента и бивш евродепутат и министър на външните работи Кристиан Вигенин.

„Защо имаше този натиск в началото на януари ние непременно да ратифицираме тази конвенция? Това беше обяснено с голямото желание на ГЕРБ да се борят с това насилие, а в същото време вече два месеца не виждаме движение по нашите законопроекти в тази посока, нито правителството да внася необходимото законодателство", каза още зам.председателя на парламентарната група на БСП.

Вигенин обясни, че с уточняваща декларация към Истанбулската конвенция не могат да бъдат решени спорните въпроси.

„Самата конвенция изрично отбелязва кои са разпоредбите, по които може да има резерви. Такива резерви - правнообвързващи, не може да има по най-спорните въпроси. Тук не бива да бъде подвеждано българското общество, че с една декларация към конвенцията и прератификацията ѝ ние можем да решим тези спорни въпроси", допълни Вигенин.

Според него не става ясно защо, след като официално фокусът на конвенцията е върху насилието над жени, домашното насилие и борбата с тези явления, защо се включват спорни елементи, които дават възможност за нееднозначно тълкуване.
Социалистът смята, че правителството трябва да има по-ясна позиция по отношение на конвенцията.

„Заявленията на премиера не бяха облечени в конкретни действия. Няма изтегляне на самата ратификация. От тази гледна точка, ние бяхме длъжни да алармираме, че този процес формално може да е спрян, но от юридическа гледна точка все още е в парламента и е въпрос на преценка в комисиите, в които тази конвенция е разпределена, е дали да я разгледат или не".

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.