• 06 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8282
  •  GBP / BGN 2.2865
  •  CHF / BGN 2.0041
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 24°C

Големият бариерен риф загива

Големият бариерен риф загива

/КРОСС/ Големият бариерен риф в Австралия е пострадал много по-сериозно отколкото показваха два поредни случая на избелване на коралите, предупредиха учени, цитира БГНЕС.

Покачващата се температура на водата през март и април в резултат на глобалното затопляне предизвикаха през 2016 г. най-тежкия случай на избелване на коралите, които е преживявал 2300-километровият риф. Той фигурира от 1981 г. в списъка на обектите на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.

Първите оценки от въздуха и подводни наблюдения показваха, че 22% от коралите в повърхностните води са били унищожени през 2016 г. Но тази оценка беше ревизирана до 29%. И ситуацията е вероятно да се влоши с продължаващото обезцветяване.

"Ние сме много загрижени какво означава това за Големия бариерен риф и за хората и икономически сектори, които зависят от него", казва Ръсел Рейчъл, председател на правителствената служба за опазване на рифа. "Количеството на загиналите корали по време на обезцветяването през 2016 се увеличи от първите ни оценки и в момента, въпреки че докладите още не са завършени, очакваме да видим по-нататъшно намаляване на кораловото покритие в края на 2017 г.", посочва той.

Обезцветяването на коралите е явление, което се причинява от повишаването на температурата на водата, в резултат на отпадането на живеещи в симбиоза водорасли, които дават цвят и хранителни вещества на коралите. Те могат да оцелеят ако водата се охлади, но те могат и да умрат, ако явлението продължава. Последното обезцветяване е четвърто по ред след тези от 1998 г., 2002 г. и 2016 г.

Големият бариерен риф страда от "най-мащабното масово избелване" на коралите

Избелването засяга и корали, които живеят в по-дълбоки зони, които не са посетени от оценяващи степента на въздействието водолази.

Най-засегнатата област е северно от курорта Порт Дъглас, където 70% от повърхностните корали са загинали. Има и други засегнати региони, но по-студените в южното полукълбо зони засега са избегнали най-лошото.

Големият бариерен риф е заплашен от селскостопански отпадъци, икономическото развитие и разпространение на вид морска звезда, която унищожава коралите. Той бе засегнат и от мартенския циклон Деби, който вилня в южната част на Големия бариерен риф.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.