• 24 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8323
  •  GBP / BGN 2.2729
  •  CHF / BGN 2.0113
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 18°C

Около 2% от ВиК мрежата трябва да се подменя всяка година, за да се подобри състоянието й

Около 2% от ВиК мрежата трябва да се подменя всяка година, за да се подобри състоянието й

/КРОСС/ Предвидени са за изграждане две нови пречиствателни станции за отпадъчни води в к.к. „Елените" и Карнобат и една пречиствателна станция за питейни води в Шумен

„За да се постигне адекватно състояние на ВиК мрежата в страната около 2% от нея всяка година трябва да бъде подменяна." Това каза заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Малина Крумова в студиото на ТВ Блумбърг.

„Предвидените по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г." близо 1.6 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в деветдесет и два водоснабдителни и петдесет и девет канализационни обекта. Това са водопроводи, канализационни колектори, изграждане на нови довеждащи деривации, подмяна на много голяма част от мрежата", обясни Малина Крумова и подчерта, че общо ще се подменят или изградят около 1300 километра ВиК мрежа. Тя съобщи още, че са предвидени за изграждане две нови пречиствателни станции за отпадъчни води в к.к. „Елените" и Карнобат и една пречиствателна станция за питейни води в Шумен.

„С предвидените инвестиции ще се подобри ВиК услугата за около 2 млн. българи", беше категорична Крумова, но уточни, че има още много работа за вършене. Инвестициите са насочени към местата с най-големи ВиК проблеми, стана ясно от думите на заместник-министъра и където амортизацията на мрежата, нейното компрометиране в годините и старост не позволяват предоставянето на адекватна услуга.

Изготвени са 14 регионални прединвестиционни проучвания, благодарение на които вече е ясна и пълната картина на състоянието на ВиК съоръженията, водопотреблението и тенденциите на развитие, съобщи още заместник-регионалният министър. В момента се разработват идейните проекти за предвидените в прединвестиционните проучвания обекти за канализация и водопровод.

Най-големият проект по оперативната програма е за област Бургас, където има 14 населени места с над 10 хил. жители.

Крумова обясни, че има уверението на екипа на Министерството на околната среда и водите, че в края на юни месец ще се обяви поканата за кандидатстване по програмата.

Освен евро-инвестициите друг вариант за финансиране на ВиК мрежата в страната е чрез публично-частно партньорство, стана ясно от интервюто, като това е идея, залегнала в новия закон за ВиК, който предстои да бъде публикуван за обществено обсъждане.

„В новия закон с колегите от МТСП подготвяме и предложение за механизъм за социално подпомагане на най-уязвимите групи в обществото, като идеята е на социално слабите хора да се гарантира минимално количество потребление на вода, например 50 л на ден или 1.5 кубически метра на месец на човек безплатно", обясни заместник-регионалният министър.

„На този етап, според предложената от Европейската комисия финансова рамка за следващия програмен период се вижда, че инвестициите в базисна инфраструктура ще продължат да бъдат приоритет в най-слабо развитите райони, какъвто е България", заключи Крумова.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.