• 16 Юни 2024 |
  •  USD / BGN 1.8303
  •  GBP / BGN 2.3227
  •  CHF / BGN 2.0514
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 28°C

Ноември - Световен месец за борба с рака на простата

Ноември - Световен месец за борба с рака на простата

/КРОСС/ От години месец ноември е определян за борба с проблемите на мъжкото здраве. Много представители на силния пол си пускат мустаци в знак на съпричастност и за да припомнят, че мъжествеността не е пречка за профилактичната грижа.
Ракът на простатата през последните години заема все по-челни позиции в класациите за честота на раковите заболявания сред мъжете, като обикновено е посочван на първо място за най-често срещания рак сред мъжете.
Симптомите са много слаби, неспецифични, а често дори и липсващи. Затова активното търсене на рака е сред мъжете над 50 години. За разлика от други заболявания тук има два основни показателя, които могат да насочат лекарите към диагноза - повишен ПСА и ректално туширане.
Ракът на простата е единственият, който може да бъде „изпреварен", подчерта доц. Цветин Генадиев, началник на Клиниката по урология в „Уни Хоспитал", допълвайки че от изключително значение за ранното му диагностициране са ежегодните профилактични прегледи при уролог. Изследването на ПСА е бърз и достъпен начин за отсяване (скрининг) на рисковата група от мъжете, защото повишаването му често е първата и единствена "сигнална лампичка", която алармира за евентуален риск от рак.
При съмнение за рак при повишен ПСА или туширане, пациентът се насочва към единствения начин за сигурно поставяне на диагноза - простатна биопсия.
Дейността на клиниката в болницата в Панагюрище има за цел комплексен подход при диагностика и лечение на урологичните заболявания с приоритет простатна жлеза. Лечението на рака на простатата се определя от два основни фактора - стадия на развитие към момента на откриването и степента на злокачественост на диагнозата.
Видовете лечение на рака на простата могат да бъдат: активно наблюдение, оперативно премахване на простатата (радикална простатектомия), брахитерапия, лъчелечение и хормонално лечение. Целта на лечението може да бъде пълно излекуване (радикално) или ако това не е възможно - поддържащо (палиативно).
Доц. Генадиев акцентира, че пълно излекуване може да се постигне при рано поставена диагноза. Нещо повече - запазва се и качеството на живот след минималноинвназивно лечение. Такива методи са така наречените безкръвни операции - лапароскопски и робот асистирани, както и лъчелечението и брахитерапията на простатната жлеза. Съществуват и други методи, като те са предимно в етап на проучване. В Клиниката по Урология на "Уни Хоспитал" пациентите могат да получат комплексно диагностициране и предложение за лечение чрез лапароскопия или лъчетерапия. Пациентите се подлагат на цялостна диагностика и получават обсъждане на възможните методи за лечение с техните предимства и странични ефекти. Лапароскопската радикална простатектомия е стандартизирана в практиката на урологичния екип, който е въвел този метод в нашата страна през 2005 година.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.