• 10 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6807
  •  GBP / BGN 2.2391
  •  CHF / BGN 2.0840
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

ДКЕВР решава за лицензите на ЕРП-тата (обновена)

ДКЕВР решава за лицензите на ЕРП-тата (обновена)

/КРОСС/ Всички дружества искат увеличение на цените, нашата работа е да анализираме техните разходи и тогава да вземем решение. Това каза пред журналисти председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/ Боян Боев. Предложенията на енергодружествата вече са получени в ДКЕВР.

По думите на Боев работната група все още анализира и не може да се каже какво е средното искано повишение на цените. „Не съм видял предложение за намаляване на цените", коментира той.

На днешното си заседание комисията не взе решение за лицензите на ЧЕЗ, ЕВН и Енерго-Про, а вместо това даде отсрочка на дружествата до 12 май да се запознаят с новите данни, които НЕК предостави за задълженията им.

Бих се радвал да електроразпределителните дружества да успеят да уредят отношенията си с НЕК, коментира Боев. Ще разберем дали доброволното им споразумение ще се отрази на процедурата, каза още той.

От думите му стана известно, че в ДКЕВР са постъпили 36 млн. лева за първото тримесечие от таксата за "зелена" енергия". „Все още са при нас, когато получим указания, следва да ги предоставим в държавния бюджет", каза още председателят на регулаторната комисия.

През март комисията откри процедура по отнемане на лицензите на трите дружества, след като те не платиха на НЕК над 347 млн. лв. дългове. ЕРП-тата обаче оспорват сумата и твърдят, че са я прихванали от задължения на НЕК към тях.

Процедурата срещу ЕРП бе открита преди месец с мотива, че трите дружества дължат на НЕК близо 350 млн. лв., неплатени, според ДКЕВР, от на НЕК. Според дружествата, средствата са прихванати законно, като компенсация за скъпата зелена енергия.

Решението да се открие производството по лицензите дойде след остри реплики от страна на министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев и на някои депутати от управляващото мнозинство, които упрекнаха фирмите-крайни снабдяващи с електричество, в саботиране на НЕК.

ЧЕЗ и ЕВН вече предложиха варианти за постигане на разбирателство по търговските спорове с НЕК.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.