• 30 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8245
  •  GBP / BGN 2.2877
  •  CHF / BGN 2.0006
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 13°C

Разузнаването ни засякло рискове за териториалната цялост на страната

Разузнаването ни засякло рискове за териториалната цялост на страната

/КРОСС/ Държавната агенция "Разузнаване" е придобила изпреварваща информация за действия, които създават рискове за териториалната цялост на страната. Това се посочва в отчета за изпълнение на бюджета на службата, публикуван днес, предава "24 часа".

За първото полугодие на 2017 година разузнаването е предоставило общо 1 259 материала. От тях най-много са по линия на вътрешно-политическото направление - 592. 181 касаят нелегалната миграция, 153 материала са по линията на икономическата сигурност и 149 са за дейността на международната организирана престъпност. На партньорите от НАТО и ЕС и по линия на двустранното сътрудничество са изпратени общо 784 материала.

От разузнаването отчитат още, че за първото полугодие на 2017 година са увеличили източниците си на информация. От документа се разбира още, че освен борбата срещу тероризма, миграционния натиск и нарастващите кибератаки, разузнаването следи внимателно процесите, които се отнасят и до енергийната сигурност на страната: международните енергийни проекти, глобализацията и либерализацията на икономическите отношения и тяхното обвързване с политически фактори, влияещи в отделните страни и региони.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Това от вестник "Герберска правда" ли го прочете или от "АмБъл форевър"?

04.09.2017 23:07:12

Анонимен

руската цел е да се издигне достатъчно голям облак от прах, спекулации, половин истина, конспирация и измама. Широката цел на Русия за държави, които имат силни културни и исторически връзки с нея, изглежда е „социално пленяване”: печелене на сърца и умове или поне известно съчувствие, продължава американецът. "Когато институциите са по-слаби, Москва може дори да потърси „пленяване” на държава, като например България. Там целта изглежда е създаването на мощни мрежи от съюзници и клиенти вътре в страната. В същото време тази страна остава в НАТО и ЕС, точно за да бъде "троянски кон", гласи още анализът. Въпреки че вероятно е преждевременно и несправедливо да твърдим, че България вече е "в напреднал стадий на пленяване", все пак е учудващо как политическите, културните и икономическите интереси често са съгласувани с руски компании като "Лукойл". „Важен инструмент сред активните мерки на Русия са медиите и способността да влияе върху тях в целевите страни. Изглежда така, сякаш всеки евроскептичен или нехаресващ НАТО гражданин е повлиян именно от руската пропаганда. Независимо от това, дезинформацията - разпространението на често неверни или изкривени новини - и потокът от алтернативни мнения, които имат за цел да заглушат реалностите, са несъмнено централни елементи на настоящата политическа война”, продължава Галеоти. Според анализатора отвъд използването на медиите, Москва също търси други инструменти, чрез които да прокара своето послание или да проведе политически операции. „Съществуват и т.нар. "полезни идиоти", които дори не осъзнават коя страна приемат. Заедно със самомотивираните индивидуални "тролове" в интернет, които разпращат московските опорни точки, съществуват и много митологизираните, но въпреки това истински "тролски ферми". Тук платените работници прекарват своите смени в пускане на онлайн постове и коментари под стриктни инструкции. Те понякога рекламират търговски продукти и услуги, но в голяма степен работят за насърчаване на (руската) политическата програма”, казва специалистът. Марк Галеоти заключава, че Русия провежда и насърчава "активни мерки" в Европа за дестабилизиране и объркване на правителствата и обществата, но те често са опортюнистични и се оформят от местните условия. В процеса са намесени широк кръг участници - държавни служители, медии, бизнес лобита и шпиони. „Русия преследва различни приоритети в различните страни. Това до голяма степен се определя от корелацията между силата на националните институции на страните и тяхната уязвимост спрямо руското влияние”, казва той. „Без да се отказва от надеждата, че ще убеди Москва да промени политиката си, Европа все пак трябва да се заеме със собствените си уязвимости: "да поправи покрива", а не просто да се надява, че дъждът ще спре. Това включва, наред с другото, и решаването на демократичните отстъпления в някои части на континента”, категоричен е анализаторът.

04.09.2017 18:16:24

Анонимен

0

04.09.2017 17:02:44

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.