-
18 Фев 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Виза Недялкова: Качеството на медиите падна, журналистиката вече е PR
13 Февруари 2014 | 13:14
/КРОСС/ С годините падна качеството на това, което предлагат медиите на хората. Медиите рязко пожълтяха и журналистиката се превърна в PR, силните медии се употребяват, а печатните замират.
Така дългогодишният журналист Виза Недялкова обяснява стотната ни позиция в класацията на организацията „Репортери без граници" за свободата на словото по света.
Новите индекси позиционират България в долната половина на класацията, която обхваща 180 държави. Пред нас се нареждат страни като Габон, Монголия, Косово, Доминиканска република, Нигер, Тонга и др.
Виза Недялкова обаче не смята, че натискът върху медиите у нас се е увеличил след оставката на кабинета „Борисов" през 2013 година, тъй като „знаем какво беше по времето на Борисов и Цветанов, до степен министър-председателят да се обръща към медиите и да ги пита „Аз оказвам ли натиск върху вас" и главните редактори да отговарят като пионери „Сакън, г-н министър-председателю, ама вие никога никакъв натиск не оказвате върху нас"."
Стремителното падане на България надолу в класацията за свободата на словото и недоверието към медиите, констатирано от други изследвания у нас журналистката определя като затворен кръг.
Тогава, когато абсолютно всеки прехвърля върху друг своите проблеми, нали разбирате накрая как се затваря кръгът.
Доверието е ниско не само към медиите, то е ниско изобщо към всички институции и структури, които имат някакво влияние в решенията на управлението. Аз смятам, че това е по-скоро резултат от ниско доверие към институциите, към което са пришити и медиите като обслужващи власт или някакви кръгове, обяснява тя.
Виза Недялкова разкритикува родните медии като заяви, че научаваме все по-малко неща от тях и те не създават нови хоризонти.
Първо, светът изключително малко присъства в нашите медии. Ние живеем с едно провинциално съзнание, което е изолиран от всичко това, което вълнуваше като големи идеи, дискусии, проблеми в различни региони. Ние гледаме своя път. Някой някъде казва нещо сутринта, после на обяд някой му отговаря, след това следобед се намесва трети, първият отговаря на втория... И накрая вечерта в големите новини по телевизиите се разказва някакъв страхотен скандал, който всъщност не е свързан с никаква промяна във факти или в някаква конкретна ситуация, а просто някъде някой е казал нещо, коментира журналистката Виза Недялкова.
Интервюто с журналистката Виза Недялкова може да прочетете тук.