• 18 Фев 2026 |
  •  USD / BGN 1.6636
  •  GBP / BGN 2.2450
  •  CHF / BGN 2.1046
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Министрите на отбраната от НАТО обсъдиха отбранителните способности на Алианса

Министрите на отбраната от НАТО обсъдиха отбранителните способности на Алианса

/КРОСС/ Министърът на отбраната Ангел Найденов участва днес в срещата на натовските министрите на отбраната в Брюксел.

Срещата бележи важен етап от подготовката за предстоящата среща на най-високо равнище на Алианса в Уелс през септември 2014 г.

Във фокуса на първата работна сесия бяха поставени отбранителните способности на НАТО. Министрите на отбраната се запознаха с напредъка в изпълнението на поетия на Срещата на върха на НАТО в Чикаго ангажимент за изграждане на Сили на НАТО 2020. Обсъдени бяха въпроси, свързани с приоритизирането на ключови за Алианса способности и осигуряването на подкрепа за инвестиции в дългосрочен план.

Министрите се обединиха около подхода за постигане на реален напредък в специфични области от способностите. Дискутирани бяха конкретни предложения в сферата на противоракетната отбрана и съвместното многокомпонентно разузнаване и наблюдение.

В своето изказване министър Ангел Найденов подкрепи поставеното начало на политически дебат по очертаващите се тенденции в протичащия преглед на способности и нуждата от търсене на решения в среда на финансови ограничения. „Недостигът на ресурси, досега разглеждан като временно затруднение, се превръща в определящ фактор при вземането на решения", заяви министър Найденов и подчерта: „Активният процес на приоритизация, съпътстван от дългосрочен подход при планирането, притежава съществен потенциал да допълни по-ефективното развитие на способностите и фокусирането върху онези от тях, които са необходими в национален и колективен контекст".

Втората работна сесия беше посветена на партньорите, инициативата за свързаност на силите и специфични отбранителни способности. Министрите обсъдиха пътищата за съхраняване и разширяване на изградената през последните две десетилетия оперативна съвместимост и способност за съвместни действия с партньорите, както и възможностите за оказване на подкрепа в изграждането на капацитет в отбраната и сигурността. Дадени бяха насоки за развитие на потенциала на военноморските сили в новия стратегически контекст и бяха одобрени по-нататъшните действия за подобряване на способностите за киберзащита.

Министрите изразиха подкрепа за развитието на многонационалното сътрудничество в областта на способностите, включително чрез разработването на концепция за рамкова страна.

Министрите на отбраната одобриха и публикуването на изявление на Генералния секретар на НАТО във връзка с обстановката в Украйна.

Работата на министрите продължава с работна вечеря, на която специално внимание ще бъде отделено на Афганистан и развитието на обстановката в Украйна.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.