•  CHF / BGN 2.0514
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 16°C

България стартира с инфарктна победа световните квалификации

/КРОСС/ Националният отбор на България стартира трудно квалификационната кампания в група "А" за Мондиал 2018 в Русия. Възпитаниците на селекционера Ивайло Петев победихa инфарктно сочения за аутсайдер тим на Люксембург с 4:3 пред едва около 3000 зрители на столичния стадион "Васил Левски".

Първото попадение за "трикольорите" отбеляза Димитър Рангелов в 16-ата минута с хубав удар от над 22 метра. Това е негов шести гол за "лъвовете" в 39 мача. След това Георги Миланов удари горната греда в 42-ата минута. Халфът на ЦСКА (Москва) стреля силно от границата на наказателното поле, но топката се отби в гредата и излезе в аут.

В 60-ата минута Йоахим изравни след грешка в родната защита, а в 62-ата минута донесе пълен обрат със светкавична контраатака. Попадението шокира присъстващите по трибуните, но в 65-ата минута Марселиньо с глава изравни.

Родните ни национали все пак стигнаха до пълен обрат 14 минути по-късно. Страхил Попов проби през центъра, след което бе фаулиран на границата на наказателното поле. Зад топката застана Ивелин Попов, който след отлично изпълнение на пряк свободен удар се разписа за 3:2 в 79-ата минута. Родната десетка прехвърли стената и вкара своя 11-и гол за България.След 3:2 обаче, Люксембург продължи да търси гол, и доста затрудни националите ни във финалните минути. Офанзивните смени и прибирането на България отзад доведе до ново равенство, в първата минута от добавеното време на редовните 90.

За първи път в историята си, Люксембург вкара три гола на България. Флориан Бонер след поредната контраатака за гостите, излезе сам срещу Стоянов и направи 3:3.

Само секунди по-късно Александър Тонев реализира фантастичен гол, и донесе победата на българския тим, с удара си от 15-тина метра, без подготовка.

Люксембург отново опита шанса си, изпълни два корнера в последните мигове от мача, и дори претендира за дузпа за игра с ръка, но в крайна сметка, след кански мъки, прозвуча и последният съдийски сигнал.

След този измъчен успех българският отбор поведе в класирането на квалификационна група "А", тъй като останалите два двубоя завършиха наравно: Беларус - Франция 0:0 и Швеция - Холандия 1:1.
В следващия си двубой националите гостуват срещу Франция на 7 октомври.

4:3 Тонев (92)

България: 12. Стоянов, 2. Попов, 3. Недялков, 5. Чорбаджийски, 15. Иванов, 17. Миланов, 21. Дяков (к), 11. Марселиньо, 7. Александров (55- 18. Ивайло Чочев), 10. Попов (84-9. Георги Божилов), 8. Рангелов
Селекционер: Ивайло Петев

Люксембург: 1. Жубер, 2. Шано, 4. Малже, 6. Филипс (84-21. Девил), 7. Жерсон, 8. Мартинс, 9. Да Мота (68-5.Бонхарт), 10. Тил (58-20.Турпел), 17. Муч, 18. Жанс, 22. Йоаким
Селекционер: Люк Холц

Жълти картони: Недялков, Марселиньо (България), Мартинс, Малже (Люксембург)
Съдия: Жедиминас Мажейка, Литва
Стадион: "Васил Левски", София