-
10 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6811
GBP / BGN 2.2375
CHF / BGN 2.0905- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
БДЖ се разделя с 25 дизелови мотриси?
25 Април 2014 | 16:04
/КРОСС/ До края на месец май има огромна вероятност БДЖ да се раздели с 25 дизелови мотриси "Сименс Дезиро", както и с 3407 работещи товарни вагони. Това съобщи транспортният министър Данаил Папазов.
Очаква се решението да бъде взето по време на Общото събрание на облигационерите, което се ще се проведе до няколко седмици. Той допълни, че се търсят варианти това да не се случи, но банките кредитори вече нямат доверие нито в транспортното министерство, нито в БДЖ, тъй като въпросът е отлаган в продължение на 20 години.
В последните месеци кредиторите на компанията, които са български и международни финансови институции, предприеха редица действия срещу БДЖ, като бяха запорирани и сметки на националния превозвач.
Министърът посочи, че особено настоятелна да се обяви продажбата на 3407 вагона и 25 мотриси Дезиро е германската банка FMS Wertmanagement. Папазов заяви, че вече са проведени няколко разговора с Министерството на финансите и се работи по това да бъдат издадени държавни гаранции при евентуално разсрочване на заемите към кредиторите. Но на този етап окончателно решение няма.