• 03 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8282
  •  GBP / BGN 2.2865
  •  CHF / BGN 2.0041
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 11°C

Българка арестувана в Лондон за банкова измама за 2 млрд. долара

 Българка арестувана в Лондон за банкова измама за 2 млрд. долара

/КРОСС/ Трима бивши банкери от големия швейцарски кредитор Credit Suisse, сред които и българката Детелина Събева, са били арестувани заради предполагаемата им роля в измамна схема за 2 млрд. долара, свързана с фирми в Мозамбик, съобщава Би Би Си, цитирайки американски правораздавателни органи.

Смята се, че схемата включва заеми за държавни предприятия в Мозамбик. Арестувани са и още двама заподозрени, включително бившият финансов министър на Мозамбик.

Самите бивши служители на швейцарската инвестиционна банка бяха арестувани в Лондон в четвъртък, но впоследствие са освободени под гаранция, докато САЩ настояват за тяхното екстрадиране.

Според Би Би Си арестуваните лица са Андрю Пиърс, Сурджан Сингх и българката Детелина Събева (бивш вицепрезидент в швейцарската инвестиционна банка) по обвинителен акт от страна на американския Окръжен съд на Ню Йорк. В него се посочва, че чрез поредица от финансови транзакции между 2013 и 2016 година са били взети заеми за над 2 млрд. долара, гарантирани от правителството на Мозамбик. В хода на самите транзакциите обвиняемите са измамили инвеститори. Те са създавали морски проекти, използвайки ги, за да събират пари, чрез които да се обогатят, и "умишлено се отклонявали части от постъпилите заеми, за да платят най-малко 200 милиона долара подкупи и рушвети на самите тях, на правителствени служители на Мозамбик и на други лица", гласи обвинението на Окръжния съд в Ню Йорк.

В специално изявление на банката Credit Suisse се посочва, че тримата бивши нейни служители са обвинени от властите в САЩ за "заобикаляне на вътрешния ни контрол" чрез измама, свързана с правителството на Мозамбик. "Не е предприето никакво наказателно действие срещу самата Credit Suisse. В обвинителния акт се твърди, че бившите служители са работили, за да осуетят вътрешния контрол на банката, като са действали с мотив за лична печалба и са се опитвали да скрият тези дейности от банката", се допълва в изявлението на швейцарски кредитор.

Информацията на Би Би Си е факт, след като в началото на ноември 2016 година "Уолстрийт джърнъл" съобщи, че Министерството на правосъдието на САЩ и ФБР са започнали да разследват три големи международни банки относно тяхната роля при продажбата на дълг на Мозамбик за около 2 млрд. долара, откривайки по този начин нова фаза в глобалното разследване на облигационни сделки. Според източниците на финансовия ежедневник, става въпроса за швейцарската Credit Suisse Group AG, руската VTB Group и френската BNP Paribas

Някои от инвеститорите са измамили американски граждани, се казва в обвинителния акт.Умишлено били отклонени части от постъпленията от заема, за да бъдат платени най-малко $ 200 млн. за подкупи и рушвети на себе си, правителствени служители на Мозамбик и други.

Държавните компании пропуснаха повече от 700 млн. долара в плащания по кредити след неизпълнение през 2016 и 2017 г., добавя обвинителният акт.

Информацията за Детелина Събева е оскъдна. На нейното име излизат данни, че на 25 мрат 2015 г. е станала директор на установена в Лондон фирма "Дискавъри кепитъл лимитед" заедно с нея са били директори Андрю Пиърс и германецът Доминик Шултенс. Компанията се е саморазпуснала на 6 септември 2016 г.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.