• 23 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8323
  •  GBP / BGN 2.2729
  •  CHF / BGN 2.0113
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 13°C

Тихомир Тошев: Промените за кредитите ще пречат на банките да са гъвкави с лихвите

Тихомир Тошев: Промените за кредитите ще пречат на банките да са гъвкави с лихвите

/КРОСС/С променения начин за формиране на лихвите по кредитите банките ще станат по-малко гъвкави в договорите с клиентите си. Това коментира пред "Дневник" Тихомир Тошев, изпълнителен директор на кредитния консултант "КредитЦентър", по повод обнародваните във вторник промени в Закона за потребителския кредит.

Той мотивира твърдението си с факта, че оттук нататък лихвата ще се формира от пазарен показател като EURIBOR/LIBOR, чието равнище зависи от пазара, плюс надбавка. Тази надбавка пък става непроменлив елемент освен ако не се подпише двустранно анекс към вече сключен договор за заем.

Това ще кара хората, които имат кредит, през следващите 4-5 години, когато икономиката в Европа се стабилизира все повече и този индекс (EURIBOR/LIBOR) нарасне, да го предоговорят или да го рефинансират, защото тяхната лихва ще се увеличава и ще стане по-висока от пазарните лихви в момента, обяснява експертът. Причина за това очакване е, че в момента тези показатели са на исторически най-ниските си нива и занапред се очаква да растат.

Така че съществуващата преди промените в закона гъвкавост в определяне и следене на лихвата през целия период на кредита изчезва.

"Докато в момента управителният съвет на дадена банка може да вземе решение да промени базовия лихвен процент, който използва, и така да промени всички лихви на ползватели на текущи кредити, с новите правила, ако EURIBOR се качи в рамките на 1 г. с 1 процентен пункт, за да слезе лихвата надолу - каквато е била преди повишението на този показател, потребителят трябва да поиска предоговаряне", обяснява Тошев.

В момента банките у нас формират лихвите по кредитите, като използват пазарен индекс - обикновено EURIBOR, ако заемът е в евро, и SOFIBOR, ако е в левове, плюс фиксирана надбавка. Вторият метод е използването на базов лихвен процент плюс фиксирана надбавка. Базовият лихвен процент може да се променя с решение на банката според конкретните условия в икономиката.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Ами то, общо взето, това е идеята. Понеже досега банките бяха гъвкави и по повод и без повод увеличаваха лихвата, независимо от и без това високия ли4хвен процент. А твърденията, че кредитният ресурс, който ползват банките е скъп са пълни глупости. В един момент централната банка на Германия беше готова да дава пари на банките без лихва, само и само да се засили икономиката на базата на по - облекчен достъп на фирмите до капитали.

23.04.2014 13:31:16

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.