-
11 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6697
GBP / BGN 2.2350
CHF / BGN 2.0956- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Вестниците пишат...
20 Ноември 2013 | 07:14
София /КРОСС/ Водещи заглавия в българската преса:
в. "Труд"
Сумистът Калоян Махлянов-Котоошу е подал молба за освобождаване от българско гражданство, научи "Труд". Причината не е, че изтъкнатият спортист е разочарован от родината си, а поканата да стане национален треньор и преподавател по сумо. Постът в Японската федерация по сумо обаче може да бъде заеман само от японски граждани. Тъй като законите в източната монархия не позволяват двойното гражданство, Котоошу трябва да се откаже от българското, за да вземе местен паспорт. Той е получил гаранции, че при освобождаване от гражданство ще получи японски паспорт.
в."Телеграф"
Поредната доза скан¬дални снимки на експремиера Бойко Борисов с емблематични лица на СИК извади лидерът на „България без цензура" Николай Бареков. След като миналата седмица показа фото на Борисов с Кръстника на мафия¬та Иво Карамански и Стоил Славов-Телето, вчера журналистът из¬кара снимки на лидера на ГЕРБ, купонясващ 8 ком¬панията на съосноватеите на СИК Малкия и Големия Маргин, Румен Николов-Пашата и Вен¬цислав Стефанов. Бареов обяви също, че е по¬дал в прокуратурата сигнал за придобиването през 2001 г. на СИБанк от страна на експоловинката на Борисов ЦВетелина Бориславова. Трезорът смени собст¬веността си тогава са¬мо за една нощ.
в. "Преса"
Комбинация от „Под игото" на Иван Вазов, сборник с разкази на Елин Пелин и „Преспанските камбани" на Димитър Талев тежат килограм и се оценяват за 12 стотинки в пунктовете за вторични суровини. Тонове художествена и научна литература, учебници и помагала се предават за стара хартия, научи „Преса".
„Отчитаме истински бум. Някои продават вече домашните си библиотеки, събирани с години от родителите им", каза Николай Асенов, шеф на една от големите фирми за скрап. В прашните купчини могат да се видят съчинения на български класици, има редки издания от началото на миналия век, речници, енциклопедии. Най-много е руската художествена и техническа литература, която също отива за преработка.
Официална статистика за унищожените книги в държавата няма. Но според търговци месечно в страната се изкупуват около 50 тона книги, което се равнява на един вагон.
в. "Монитор"
Търсят „калинки" и в спецслужбите
Депутатите ще ровят за „калинки" и в службите за сигурност. Това стана ясно вчера по време на заседанието на временната парламентарна комисия, която трябва да отсее случаите на груби политически назначения в администрацията при управлението на ГЕРБ. За целта вече са изпратени писма до Национална служба „Охрана" (НСО) и Национална разузнавателна служба (НРС) с искане на информация за броя на уволнените и назначените през този период.
в. "24 часа"
Ангел Найденов изненадващо в Афганистан
Министърът на отбраната Ангел Найденов и началникът на отбраната ген. Симеон Симеонов са на визита в Афганистан, съобщи пресцентърът на МО вчера. Те са посетили българските контингенти в база „Феникс" в Кабул и на международното летище край Кандахар. Това е първата визита в размирната държава на Найденов, след като пое военното ведомство.