• 16 Юни 2024 |
  •  USD / BGN 1.8303
  •  GBP / BGN 2.3227
  •  CHF / BGN 2.0514
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 28°C

Ще има ли Nexit (изход от НАТО) след Brexit?

Ще има ли Nexit (изход от НАТО) след Brexit?

/КРОСС/ Преформатирането на ЕС ще преформатира и НАТО, твърди проф. Евгений Сачев, експерт по национална сигурност.
Създаването на НАТО е свързано с ЕС и ЕС е свързан със създаването на НАТО. Тоест те са две организации като скачени съдове.
Но вече ще има, условно казано, две организации НАТО и два ЕС, коментира проф. Сачев в ефира на телевизия Алфа.
Във водещия ЕС ще останат държави като Франция, Германия, Белгия. Те вече заявиха, че ще правят своя държава, тоест някакъв свой Съветски съюз. Но историята показа, че подобни опити за такива политически съюзи в дългосрочен план са несъстоятелни, посочи той.
Тоест излизането на Великобритания от ЕС е начало не на разпада, а на преформатирането на ЕС като нова политическа и икономическа система и създаването на нова структура, която да може да бъде в основата на преформатирането на НАТО. Тоест вече ще се търси решение за създаването на нов тип НАТО, в който да се търсят вече цели, които са били в СЕАТО (Организация на договора от Югоизточна Азия - Organisation du Traité de l'Asie du Sud-Est - бивша военно-политическа групировка, създадена по инициатива на САЩ). Защо? Защото още тогава - 1951 - 1952 година се откриха огромни залежи, несравними с досегашните разбирания за запаси на газ и нефт в района на Нова Зеландия и Австралия. И, естествено, ще се прави нов такъв опит, за да може да си противостоят доларът с другите водещи европейски валутни системи, коментира експертът.
По думите му в тази ситуация България ще остане отново в периферията, защото вторият, така наречен „секънд хендс", съюз включва държави преди всичко от Югоизточна Европа и които ще бъдат, за съжаление, по подобие на Украйна и други държави около Черно море, федерализирани.
Опасността за България е, че в тази ситуация ние нямаме последователна суверенна политика, защитаваща националните интереси, националната цялост на държавата, за разлика от Румъния, която води самостоятелна политика с НАТО, макар и с една единствена цел - Молдова да бъде анексирана. Румъния си защитава националните интереси и в рамките на НАТО, и в рамките на ЕС, България - не, коментира проф. Евгений Сачев.
Според Сачев България ще бъде натоварена с още бежанци.
Няма подобрение на отношенията Русия - Турция. Русия, защитавайки своите интереси, не може да защитава интересите на България, коментира експертът. Според него трябва да се води активна политика с християнските държави - особено с Гърция и Румъния, които в перспективен план са мчного по-добре от България.

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.