• 10 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6811
  •  GBP / BGN 2.2375
  •  CHF / BGN 2.0905
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Президентът: България трябва да препотвърди ангажимента си за повишаване на разходите за отбрана

Президентът: България трябва да препотвърди ангажимента си за повишаване на разходите за отбрана

/КРОСС/ На срещата на върха на НАТО в Уелс през есента България трябва да препотвърди ангажимента си в рамките на Алианса за достигане ниво на разходите за отбрана и сигурност от 2 на сто от БВП. Това трябва да направят и другите страни от НАТО, коментира президентът Росен Плевнелиев, който обобщи пред журналисти във Варшава темите от работните разговори на лидерите от Централна и Източна Европа и президента на САЩ в полската столица, където се отбелязват 25 години от началото на демократичните промени в Полша.
„Не може да се оправдаваме само с икономическата криза. Ние трябва да работим за своята сигурност, а това означава и инвестиции", категоричен беше държавният глава. Според президента, страната ни трябва да бъде по-активна при реализацията на съвместни отбранителни проекти с партньорите от НАТО. България може да изпълнява съвместно с Румъния и Турция задачите по охрана на въздушното пространство в региона на Черно море. Съществуват и възможности за съвместно изпълнение на проекти по концепцията за интелигентна отбрана, заедно с другите държави от НАТО в региона, посочи президентът. „България не може да стои настрана от процеса на интеграция, който протича в момента", подчерта Росен Плевнелиев и изтъкна примера на държавите от Вишеградската група и Балтийските страни, които вече имат много добре работещи съвместни проекти и програми.
Пред лидерите от Централна и Източна Европа президентът на САЩ Барак Обама е препотвърдил категоричния ангажимент на САЩ и на НАТО към сигурността на държавите членки, „независимо дали става въпрос за един войник или за един сантиметър от територията на всяка една от държавите", коментира още държавният глава. „Президентът Обама посочи много ясно, че Америка стои твърдо зад своя ангажимент към демократичните държави, членки на НАТО. Всяка една страна обаче трябва да направи необходимото, защото сигурността не се подарява, тя трябва да бъде изработена със съвместни, колективни усилия", каза още Росен Плевнелиев.
Във Варшава президентът на САЩ обяви програма на стойност 1 млрд. щ.д. в подкрепа на усилията за подобряване на сигурността и взаимодействието на страните от НАТО в Централна и Източна Европа. По програмата ще бъдат финансирани съвместни учения на страните от региона и разширяване на отбранителните способности. Президентът Росен Плевнелиев беше категоричен, че България трябва бъде активна в рамките на програмата и да подготви и предложи качествени проекти.
„Всички заедно оценяваме, че се намираме в един решителен момент за сигурността в Европа. Трябва да бъдем на нивото на очакванията, да имаме единен силен глас, с надеждата, че Русия ще промени своята политика, за да може отново действията на всеки един в Европа да се базират върху ценностите на правовата държава и международния ред, а не върху правото на силния", коментира още държавният глава във Варшава.
Късно снощи българският президент присъства на церемонията по връчване на първата награда „Солидарност". В полската столица днес държавният глава присъства на тържествената церемония, с която беше отбелязана 25-годишнината от първите демократични избори в Полша и началото на политическите промени в Централна и Източна Европа.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Вържете малоумника докато не му изтече мандата.

04.06.2014 16:43:12

Поредното престъпление на Чехльо

Президентът Росен Плевнелиев е погазил закона при назначаването на новия началник на НСО, бившият шеф на Националната полиция и човек на Борисов и Цветанов – Ангел Антонов. Миналият петък президентът подписа указ за назначаване на бившия шеф на националната полиция Ангел Антонов за началник на НСО. Това е нарушение на чл. 141 ал. 1, т. 2 закона за въоръжените сили, който посочва, че на военна служба се приемат български граждани, не по-възрастни от 40 г. Антонов в момента е на 54 г., пише в. Преса. Другото нарушение е, че президентът не спазва дори нормативните актове на институцията, която оглавява. Според президентски указ длъжността началник на НСО се заема от служител със звание не по-високо от генерал-майор. Той може да е дори генерал или полковник, които са по-нисък ранг. Но е изключено да е генерал- лейтенант, тъй като званието е една степен по-високо. Това е недопустимо, тъй като началникът изпада в т.нар несъответствие. Не може по-старши да заема длъжност на по-младши, докато обратният вариант е допустим. Именно поради тази причина си тръгна предшественикът на Тодор Коджейков Димитър Димитров. Новият шеф на НСО идва от цивилна структура, защото от 1 май 2006 г. полицията е девоенизирана. Следователно той е цивилно лице и е редник, разясниха юристи. Незаконно е присвояването на звание генерал-лейтенант на човек от резерва, защото според военния закон резерв имат само Въоръжените сили на страната. Но в тях не влизат ДАНС, МВР, НСО и НРС. За да му се присвои офицерско звание от резерва, Антонов трябва да кандидатства за вакантни длъжности и да сключи договор с МО за служба в платения резерв. Званието важи само за срока на договор, който е 3 години. Според заповед на предишния военен министър Аню Ангелов са обявени 1199 длъжности от резерва, за които може да се кандидатства. Най-високата от тях е за майор. Сега новият началник на НСО е уязвим, а указът на президента не е изключено да се окаже нищожен. Ако някой го оспори, КС ще трябва да се произнесе. Решенията на Антонов също може да бъдат атакувани пред съда.

04.06.2014 16:38:02

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.