• 11 Юни 2024 |
  •  USD / BGN 1.8228
  •  GBP / BGN 2.3229
  •  CHF / BGN 2.0327
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 34°C

Момчил Неков: Българска технология спасява пчелни кошери

Момчил Неков: Българска технология спасява пчелни кошери

/КРОСС/Момчил Неков беше запознат с иновацията на българска технологична компания в сектора на пчеларството по време на Международната селскостопанска изложба АГРА 2017. Технологията, която е разработена изцяло от млади българи, представлява компютърна система за наблюдение и анализ на състоянието на кошерите. Това служи за ранно известяване при възникване на опасност и помага на пчеларите да обслужват по-качествено кошерите, като също така се намалява загубата от време за диагностика. Към технологията вече има заявен интерес от САЩ. „Този иновативен пчеларски продукт е решение в борбата с предизвикателствата в сектора и заслужава национално и международно признание и подкрепа" заяви след срещата евродепутатът.

Кампанията на Момчил Неков „Да защитим българския вкус" бе обсъдена на среща с производители и организации на фермерски пазари. Неков запозна производителите със спецификата и ползите на кампанията. Заяви, че уникалните български храни и продукти имат потенциала да получат подкрепа от ЕС като защитени географски означения и даде пример с месото от Източнобалканска свиня и Куртовския розов домат.

Момчил Неков, който е член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент, се срещна и с производители на биосирене от калоферска дългокосместа коза, която е българска порода, създадена посредством продължителна народна селекция. Този продукт беше представен по време на фермерския базар, организиран от евродепутата миналата година пред Европейския парламент в Брюксел. Биосиренето беше харесано от търговци и в следствие на това производителите стартираха партньорство в европейската столица. Производителите изразиха готовност да участват и в други кампании и инициативи на българския евродепутат.

Момчил Неков се срещна с директора на Института по растителни генетични ресурси проф. д-р Тенчо Чолаков, който разказа за предизвикателствата при поддържането на генбанката с над 43 000 сортове семена. Желанието на директора е този уникален генен фонд да бъде признат за национално богатство. Основните трудности, с които се опитва да се справи институтът, са липсата на нова техника и недостатъчното финансиране за наука и заплати. Двамата обсъдиха идеята на Момчил Неков да се създаде секция за биосемена към фонда. Коментираха и новия проектозакон за селскостопанската академия, който е внесен в Народното събрание.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Мда, с апаратура за 1000лв. наблюдаваш (а не спасяваш) пчелно семейство за 100лв.

27.02.2017 15:29:25

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.