• 20 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 14°C

Рекордно ниски лихви по жилищните заеми

Рекордно ниски лихви по жилищните заеми

/КРОСС/Средната лихва по новите жилищни заеми отново се е понижила през юни, показват последните данни на БНБ. Така за ипотеките в левове тя вече е 5,77%, а в евро - 6,14%.

Лихвените равнища са доста по-ниски спрямо тези по време на кредитния бум през 2007 г. Тогава средната лихва по новите жилищни заеми беше 8,40 на сто.
Само в последните 12 месеца лихвите са спаднали с 0,76 пр. п. (процентни пункта), сочат данните на БНБ, според които през юни 2014 г. средната лихва по новите жилищни кредити в левове в била 6,53%. Приблизително такова е и годишното изменение на лихвените равнища по новите ипотечни кредити в евро. Те са се понижили с 0,74 пр. п. от 6,88% през юни миналата година. Лек спад на лихвите по тези заеми се отчита и на месечна база.
Изгодните условия явно карат все повече хора да теглят ипотечни кредити. От БНБ вече отчетоха ръст на новите жилищни заеми с 19 млн. лв. през юни.
Лихвите по потребителските кредити също се понижават. По новите заеми в левове те са 10,39%, или с 0,89 пр. п. по-ниски спрямо юни м. г. Средната лихва по потребителските кредити в евро пък е паднала на 7,60 на сто, което е понижение с 1,31 пр. п. за година.
Тенденцията за спад на лихвите по депозитите също се запазва. През юни средната лихва по новите влогове в левове е била 1,57%, а в евро - 1,29%. От централната банка отчитат, че само за една година доходността по депозитите се е свила с над 53 на сто. Например през юни м.г. средната лихва по новите депозити на домакинствата в левове е била 3,36%, а във валутата на еврозоната - 2,89 на сто.
Неотдавна председателят на управителния съвет на Асоциацията на банките в България Петър Андронов прогнозира пред „Труд", че тенденцията на спад на лихвите по кредити и депозити е към края си. Според него скоро ще бъдат достигнати равновесни нива, които ще се задържат през следващите месеци. Обръщане на тенденцията може да се очаква главно под влияние на външни фактори, например когато в европейските държави се установи устойчива тенденция на растеж на икономиката.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.