• 20 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 18°C

Глоби до 1000 лв. за клошари готвят от екоминистерството

Глоби до 1000 лв. за клошари готвят от екоминистерството

/КРОСС/ Глоби в размер между 300 и 1 000 лева за хората, които взимат от съдържанието на кофите за отпадъци, както и за всеки, който ги обръща или пали. Това е една от промените, предлагани от експертите на Министерство на околната среда и водите, разписани от тях в Закона за управление на отпадъци.

Законопроектът им вече е публикуван за обществено обсъждане, информират от ведомството пет дни преди крайния срок за становища по текстовете (11 януари). Ограничаване на сивия сектор в търговията с вторични суровини е сред целите на подготвените промени, изтъкват от ведомството, пише "Дневник".

"Целта е да се спре изсипването и кражбите на отпадъци от кофите. В последно време стана практика и контейнерите тип " иглу" да се унищожават като се изпразват от долната страна. Досега същият размер глоби се налагаха само за изхвърляне на отпадъци на неразрешени за това места," мотивират новите глоби от МОСВ.

В текста не се прави разграничение и в какви точно кофи се рови - дали цветните контейнери за разделно събиране или сивите кофи за смесен боклук.

Остава въпросът за ефективността на мярката и дали хората, които се изхранват от събиране, разделяне и връщане на отпадъци ще могат реално да си плащат глобите. Скептични са и експерти от непавителствения сектор, които считат, че мерките няма да подобрят разделното събиране, защото не атакуват корените на проблема.

Според Евгения Ташева от "За Земята" - експерт по оползотворяване на отпадъци, това, което със сигурност ще го подобри е въвеждане на система за събиране на разделените отпадъци "от врата на врата". Като начало това трябва да направят магазините и другите търговски обекти, а работата може да се извършва от бивши "клошари".

"Глобите за ровене в кофите са неприложими на практика в мащабите, в които тази дейност се извършва неформално - става дума за десетки хиляди хора, които се прехранват от това. Вместо да предлага все повече наказателни и ограничаващи мерки, държавата трябва да потърси начин да даде възможност за достойно препитание на хората, които в момента зависят от събирането и предаването на вторични суровини," коментира още Ташева.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Аман от хора които решават кое е добро за мен децата ми квартала ми като повечето дори не са от София.Да сключим договор и ни дайте инспектората който на практика е една хранилка.

07.01.2016 14:00:43

Анонимен

Ами да ви предложим сделка-Получава те си данъците след края на годината след отчитане на резултати оформени като клаузи в обществено приет договор.Щом се натискате да харчите данъците ни да сключим договор.

07.01.2016 13:55:56

Пфy!

Очертава се хвърляне в контейнерите за боклук на чиновниците от всякакъв вид и ранг - както в Украйна! За тормоз над гражданите и корупционни лобистки нормативи и практики! И ако някой се опита да им помогне да излязат от там - 3000 пръчки на гол гъз!

06.01.2016 18:27:55

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.