• 25 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8245
  •  GBP / BGN 2.2829
  •  CHF / BGN 1.9974
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 10°C

Четвъртият президент отчете мандата си

Четвъртият президент отчете мандата си

/КРОСС/ Един безспорно труден, но успешен мандат приключи, каза президентът Росен Плевнелиев на заключителната пресконференция, с която отчете дейността на президентската институция. „Бяхме свидетели на рекорден брой конфликти. На многобройни и паралелно протичащи кризи в света. Във вътрешно политически план имаше парламентарни кризи. Особено критични бяха 2013 и 2014 г., когато само за 2 години се смениха пет правителства и три парламента.Президентската институция не е на силната ръка, а на баланса", заяви Росен Плевнелиев.

„Смисълът на политиката е да дадеш власт на хората, а не да превеждаш разделителни граници. Създадохме изборен борд. Във всяко министерство бяха създадени обществени съвети. По време на протестите срещу монополите излязох при протестиращите. Проведохме първия референдум, последван от още две допитвания", каза президентът.
„Вече правителство изпълнява Програмата „България 2020" и аз създадох условията на тази приемственост", допълни той.

Горд съм, че в моя мандат се изпълнява на-мащабната програма за модернизация. Строят се пречиствателни станции, метро, магистрали. Икономиката е в подем. Българската икономика е в подем, с втория най-висок ръст е ЕС от 3,6%. Безработицата е на най-ниското си ниво от 2009 година - 7,1%. Дефицит в бюджета реално няма, 2016-а година завърши с ръст от 1,6% от БВП. Фискалният резерв е с рекордно ниво. Гордея се, че имам принос в положителния баланс, усвояването на рекордни средства по еврофондовете. Приходите и броят на туристите са рекордно високи", каза Плевнелиев. По думите му днес България се ползва с доверието на пазарите. Днес Германия е най-големият ни пазар.
„Имаме рекордно ниски лихви и върху кредите на гражданите. За първи път от 17 години страната ни бе изправена пред финансова криза", допълни той.

„Реформата в енергетиката доведе до оздравяване на сектора. В края на мандата ми електроенергийният пазар е либерализиран и гражданите са свободни да избират доставчика си на ток", подчерта президентът.

Плевнелиев припомни, че е била направена и важна крачка в процеса на реформиране на съдебната система, включително с промяна на Конституцията и Закона за съдебната власт. „Днес голямата тема в обществото е за справедливостта на страната. Всички сме длъжници на народа и носим отговорност за ниското доверие на гражданите в институциите. В международен аспект водих последователна политика за активно членство на България в ЕС и НАТО", каза още Росен Плевнелиев.

„Правя голяма разлика между руския президент и руския народ. Не одобрявам водената от руския президент политика. Не пестях критиките си към него за водената политика за преразпределение на сфери на влияние. Това е много опасна политика", заяви Плевнелиев.
„Не бяхме троянски кон. Бях категоричен, че България е господар на собствената си съдба. Бях изправен пред многобройни предизвикателства", добави Плевнелиев. Той подчерта, че от всички трибуни е апелирал, че ЕС е нашето семейство.
"В международен аспект водих последователна и честна политика. Още в началото казах, че Европейският съюз е моето семейство. Дадох всичко за обединена и силна Европа", подчерта той.
„Зададохме приоритети на българското председателство. Благодаря на всички, които ме подкрепиха. Икономиката има голям ръст благодарение на целенасочените усилия на българската дипломация. През 2016 г. 25 президенти посетиха България", каза още Росен Плевнелиев.

„Отказах да се кандидатирам за втори мандат с ясни аргументи. В края на моя мандат България стои добре на фона на световните кризи. Това е заслуга на мен и екипа, с който работих. Ще продължа да служа на българския народ. Предупреждавам за големите рискове в следващите месеци: отнемане на българското председателство на ЕС. Има риск от непризнаване на изборни резултати. Има риск от нова миграционна вълна. От геополитически провал, ако се превърнем в периферия на ЕС", каза още президентът.

Вицепрезидентът Маргарина Попова благодари на екипа, с който са работили през тези 5 години с очи, обърнати към България. „Това беше лайтмотивът на цялостната ни дейност в 5-годишния ни мандат. Нашите теми са разположени в руслото между закона и словото. Всички работеха просветено и вдъхновено. Научехме се заедно да наблюдаваме фактите и събитията и да ги анализираме през призмата на нашата институция - институцията Президент", отбеляза Попова.

„Очакват ни избори, очаква ни нова президентска администрация, която да работи в сговор с тази, която ще заварят. Очаква ни ново служебно правителство и нов редовен кабинет само след няколко месеца. През призмата на институцията Президент има едно нещо, което искам да оставя като може би най-важното послание за хората, които ще дойдат след нас и което целият мой екип смятаме за особено важно, за да погледнати и решени човешки много въпроси от нашия живот - простички неща", каза Попова.

По думите й, разделението в обществото е първият проблем, който мъчи снагата на държавата и обществото ни, мъчи народа ни години наред. То ни съпровождаше в почти целия мандат. „Разделението означава поредица от тежки и трудно разрешими социални конфликти, тежки противопоставяния, за които не се търси съгласието, единението и компромиса, а безсмисленото противоборство. Нараняване душата на хората, създаване на излишни пречки да реализират собствения си живот по-добре, както те желаят", заяви Маргарита Попова.

„Социалните конфликти по всички правила на науката водят до нестабилност на политическата система. Имаме проблеми в стабилността на политическата ни система. Имаме проблеми като последици в разделението в обществото, които се дължат на насажданата ежедневно омраза и агресия в нашето общество. Не могат да се решават национални задачи, ако не преодолеем проблемите с омразата и с агресията, които са реална последица от разделението в обществото.
Трябва да имаме национално единение, за да може да решаваме първостепенните задачи на хората, които са работа, училище на децата, образование, спокойствие, сигурност, по-смислен и по-добър живот. Халът на народа ни не е добър и никой не е в състояние да заблуди хората, че нещо друго преживяват в последното десетилетие и че ни чака много красиво бъдеще, в което хората ще бъдат доволни, ще могат удовлетворително да ръководят живота си", каза още вицепрезидентът и допълни, че още последици от разединението, което ни е захлупило вече години и за което тази институция е длъжна да се грижи.

„Всичко останало оставете на правителствата, които трябва да седнат и в сговор с партиите в парламента да извадят най-важните неща за нашия живот. Най-важните неща за народа ни - да направят един смислен план за нацията с няколко неща, които в сговор и приемственост да последваме в годините. Чакат ни тежки времена, които няма как да преодолеем с разделения, с омраза, с агресия", каза още вицепрезидентът Маргарита Попова.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.