• 05 Юни 2024 |
  •  USD / BGN 1.7990
  •  GBP / BGN 2.2997
  •  CHF / BGN 2.0155
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 25°C

Икономиката на България предоставя достатъчно аргументи за развитието на страната ни

Икономиката на България предоставя достатъчно аргументи за развитието на страната ни

/КРОСС/Прогнози 2014 на ЕЛАНА Трейдинг и Saxo Bank - преглед на второ полугодие

І. Глобалната икономика

Преглеждайки развитието на глобалната икономика през първото полугодие на 2014 г., анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг посочват, че техните очаквания за устойчиво развитие на американската икономика бяха потвърдени от възстановяването на пазара на труда и от растежа на индустрията и услугите в САЩ. Безработицата слезе до нивата от преди кризата от 2008 г., а бизнес климатът показва наличните условия за растеж. Важна роля за това има запазването на стимулите и липсата на инфлационен натиск върху производители и потребители. Федералният резерв на САЩ постепенно намалява покупките на правителствени облигации, но засега очакванията са, че ще има повишение на лихвите не по-рано от второто тримесечие на следващата година. В тази посока са изводите и на специалистите от Saxo Bank, които също очакват американската икономика да продължи да расте.  Според тях САЩ ще регистрира ръст от 2.2% тази година, който ще бъде подобрен до 3% през 2015 г.

Относно еврозоната, анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг коментират, че формулата за наливане на пари в икономиката чрез изкупуване на правителствени облигации се оказва единственият вариант и за Европейската централна банка. Преди да се дават адмирации на банката за нейния ход в средата на годината, трябва да се има предвид, че тази политика вече се провежда няколко години от Федералния резерв. Затова и предимството на щатската икономика се вижда осезаемо, а Европа изостава. Друг основен проблем е, че облекчаването на условията за кредитиране ще има ползотворен ефект върху икономиките с по-ниско ниво на лошите кредити в банковата система. Те биха рискували повече при отпускането на заеми и това допълнително ще разшири разликата между страните с по-силен и по-слаб растеж. Освен това трябва да се има предвид и дългият период преди ефектите от стимулите да се усетят в реалната икономика. В САЩ за това бяха необходими поне три години и вероятно през следващите 12-18 месеца почти няма да има отражение върху кредитирането в Европа.

Анализаторите на Saxo Bank също отбелязват бавното възстановяване на еврозоната, като все пак за 2014 г. очакват да се стигне до икономически растеж от 1%. Те прогнозират растеж на глобалната икономика от 2.6% за 2014 г.

ІІ. България - макроикономическа картина

Икономиката на България в момента предоставя достатъчно аргументи за всеки, независимо дали е оптимист или песимист за развитието на страната ни. Положителната страна на нещата се формира от растежа на потреблението и по-доброто състояние на индустрията спрямо второто тримесечие на миналата година.

Негативните фактори са осезаемо повече и освен липсата на реформи в много сектори се наблюдава и влошаване на износа, ниско ниво на инвестициите, включително чуждестранните, проблемите със събираемостта на приходите в бюджета и т. н. Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг предупредиха още в началото на годината, че единствената добра новина за българската икономика може да дойде от събираемостта на данъците, акцизите, митата и осигуровките. Това трябваше да позволи политика на стимулиране на икономиката. „Вместо нея „получаваме" предсрочни избори, криза в една от големите банки, натрупани неравновесия в много отрасли и сектори с държавно участие", - посочва Цветослав Цачев, ръководител „Анализи", ЕЛАНА Трейдинг.

2014 г. е трудна и за компаниите, които работят на външните пазари, особено за износителите в Украйна. „Втората половина на годината няма да донесе съществено подобрение, но очакваме по-ниските лихви по депозитите и кредитите да стимулират потреблението и поне в известна степен да допринесат за подобрение на заетостта и на икономиката като цяло" - прогнозират анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг.

ІІІ. Евро/щатски долар

Какво стана през първата половина на 2014 г.?

Валутният курс се задържа около ключовото ниво от 1.36 EUR/USD в границите от 4  цента. Очаквахме доларът да не поскъпва, тъй като продължават стимулите в САЩ. Подобряването на икономиката не води до покупки на долари, но предимството е на страната на щатската валута.

Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг за втората половина на 2014 г.:

Запазване на баланса между еврото и долара

Новите стимули на Европейската централна банка, а именно отрицателните лихви и предстоящото изкупуване на държавни облигации, ще ограничават ръста на еврото. От друга страна, инвеститорите не са склонни да преминават към щатските активи и да прехвърлят капитали в долари, тъй като лихвите там са много ниски. Затова и няма причини за ръст на щатската валута. Текущият баланс при мерките за стимули в САЩ и Европа ще се запази, без да доведе до осезаемо движение на валутите до края на годината. Доларът може да поскъпне само при рязка корекция на фондовите пазари през есента, но това би било краткосрочно движение на пазара. Затова потвърждаваме прогнозата си до края на 2014 г. за баланс около 1.36 EUR/USD (1.44 лв.).

Анализаторите на Saxo Bank за втората половина на 2014 г.:

Постепенно покачване на долара

Продължаваме да очакваме постепенно засилване на щатския долар, като еврото все още остава слабо.  Европейската централна банка взе мерки в първата половина на годината, но тяхното действие тепърва ще се наблюдава. А Джанет Йелън, председателят на ФЕД, поясни, че следят данните и са готови за реакция и в двете посоки. При това положение инвеститорите ще бъдат фокусирани върху важните икономически данни през третото тримесечие и са възможни значими реакции. 

ІV. Злато

Какво стана през първата половина на 2014 г.?

Златото възстанови малка част от загубите си, благодарение на два геополитически риска: гражданската война в Украйна и кризата в Ирак. Дългосрочни инвеститори вероятно са купували злато в началото на годината, но в сравнително умерени обеми. Все още липсва масовост на покупките и ценният метал не се разглежда от потенциалните инвеститори като източник на дългосрочна доходност, а само като застраховка от евентуални рискове. При това очакванията за влошаване на ситуацията в Украйна или Ирак не се възприемат много сериозно от пазарите.

Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг за втората половина на 2014 г.:

Златото със слабо представяне над дъното от 1200 долара

Очакваме златото да не се представя добре през втората половина на годината, като е възможно да тества отново равнището от 1200 долара за тройунция. Неговото повишаване не се дължи на интерес от инвеститорите и на очаквания за поскъпване. Това означава, че предстоят още месеци за формиране на дъно и за промяна на инвестиционните нагласи. Позитивен знак би бил ускоряване на икономическия растеж в Китай и в развитите страни, но засега няма причини да се очаква такъв сценарий на развитие. Затова златото ще се представя малко над очакваното дъно, като смятаме спад до 1200 долара за тройунция за възможност за дългосрочна инвестиция в умерени обеми от портфейла на инвеститорите.

Анализаторите на Saxo Bank за втората половина на 2014 г.:

Цената на златото ще се движи в диапазон


Продължаващата геополитическа несигурност ще поддържа още едно тримесечие цената на златото в диапазон с граници 1 185 - 1 420 щатски долара за тройунция.  Възстановяването на глобалната икономика все пак ще донесе нови предизвикателства в последното тримесечие на 2014 г. с риска от тестване на 1 200 долара за тройунция.  

V. ПЕТРОЛ

Какво стана през първата половина на 2014 г.?

Изменението на цената на щатския петрол беше по-силно от покачването на сорта Брент. Това доведе до свиване на разликата между двете цени при преобладаващ възходящ тренд при петрола. Повишаването му е следствие на геополитическите рискове, защото икономическият растеж все още не води до недостиг на суровината.

Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг за втората половина на 2014 г.:

Петролът ще се търгува в диапазона 105-110 долара за барел

Равнището на цената от 100 долара за барел щатски петрол ще бъде сериозно ниво на съпротива при спад. Това ще е ограничението в низходяща посока при нормално стечение на обстоятелствата и при липса на силна корекция на фондовите пазари. Няма основания да се очаква по-сериозен ръст на суровината до края на годината, дори и при съществуващото напрежение в доставките от Ирак и Либия. Все пак основният риск е да пострада инфраструктурата за добив в Ирак и да се появят временни дефицити по време на периода с по-високо търсене през есента и зимата. Нашата прогноза е търговия в диапазон на 105 - 110 щатски долара за барел.


Анализаторите на
Saxo Bank за втората половина на 2014 г.:
Цената на петрола ще варира около 110 долара за барел

Като важен глобален доставчик на петрол Ирак ще продължи да приковава вниманието и във втората половина на годината, което подсигурява повишения за петрола в краткосрочен план. Според нас цената на сорта Брент ще остане в диапазон около 110 щатски долара за барел по подобие на нивата от 2011 г.  Временни проблеми с доставките от Ирак, което е малко вероятно, могат да доведат цената до 115 долара за барел, докато изненади с доставките от Либия в рамките на есенния период на спад в търсенето, могат да свалят цената под 105 долара за кратко време.  Подкрепата за 100 долара в момента изглежда солидна.

VІ. Американски фондов пазар

Какво стана през първата половина на 2014 г.?

Устойчивото подобрение на щатската икономика доведе до положителна тенденция в цените на акциите. Повишаването на индексите е изключително плавно, няма корекции, а волатилността е много ниска. Очакванията ни бяха за по-силни корекции спрямо миналата година, но такива липсваха през първата половина на 2014 г. Не изключваме през есента да има такава реакция на пазара, но засега основният сценарий е да продължи умереното повишение на цените на акциите.

Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг за втората половина на 2014 г.:

Плавно повишение на акциите и възможност за покупки при корекция през есента

Изключвайки възможността от корекция на американските фондовите индекси в рамките на 10-15%, икономическите фактори подкрепят запазване на растежа на цените на акциите. Оценката на книжата показва, че те не са евтини, но и не са притеснително скъпи. Възстановяването в САЩ и намеренията на Федералния резерв да запази политиката на стимули възможно най-дълго време ще подкрепи търсенето на акции.

Корекция през есента би представлявала нормален период на извличане на печалби и преструктуриране на портфейлите. Тя ще е по-скоро следствие на липсата на такава през последните три години, отколкото на фактори, сочещи прекалено скъпи акции. И ако според Уорън Бъфет още не може да се говори за балон на акциите, това не е причина да няма по-силен спад. Корекцията би била добра възможност за нови инвестиции в акции, предимно в циклични сектори.

Анализаторите на Saxo Bank за втората половина на 2014 г.:

Акциите ще се представят по-добре от облигациите през 2014 г.

Смятаме, че акциите са коректно оценени от пазара и са далеч от балон.  Лихвените нива ще се връщат към нормалното бавно в следващите години и затова акциите все още продължават да са най-привлекателният клас актив.  Очакваме, че те ще надминат по представяне облигациите до края на годината.  Според нашия аналитичен модел, в който се изследват 44 фондови пазара в света, ние продължаваме да виждаме като най-евтини тази година Русия, Китай, Южна Корея, Сингапур и Австрия. Най-скъпите борсови пазари са Индия, Мексико, Филипините, Индонезия и Гърция. 

Гледаме оптимистично на акциите, свързани със слънчева енергия, но все още е рано да подберем конкретни компании.  Инвеститорите, които се интересуват от дългосрочна инвестиция в книжата на този сектор, могат да се възползват от  борсово-търгувания фонд Guggenheim Solar Energy Index ETF (TAN:arcx), който следи движението на индекса MAC Global Solar Energy Index.

VІІ. Българска фондова борса

Какво стана през първата половина на 2014 г.?

Политическата несигурност в средата на годината спря повишаването на БФБ, а кризата с две от публичните банки допълнително разтревожи инвеститорите. Това са причините за корекция в средата на 2014 г., която обаче направи цените на акциите интересни за купувачите. Намаленията при някои от тях, заедно с последните финансови резултати показва, че все още има какво да привлече вниманието на инвеститорите, дори и след натрупаните печалби за последните две години. Политическата ситуация обаче е сериозна пречка пред развитието на икономиката и на фондовия пазар като цяло.

Анализаторите на ЕЛАНА Трейдинг за втората половина на 2014 г.:

Умерен и плавен ръст на БФБ въпреки политическите рискове

Корекцията в края на юни показа недвусмислено, че купувачите на Българска фондова борса са дългосрочни инвеститори. Оборотите по време на шоковите разпродажби бяха десетки пъти повече спрямо търговията впоследствие. Възстановяването на цените от дъната беше значително, но това не доведе до продажби и до извличане на тези печалби. Предпазливостта на инвеститорите обаче ще се запази, отразявайки се в по-ниски равнища на поръчките за покупка. Очакваме, че БФБ ще направи около 30% повишение на индексите, което е малко по-високо от регистрирания връх на SOFIX от 625 пункта през първата половина на годината. Най-голям риск за осъществяването на тази цел носи евентуалната неспособност на новия парламент да излъчи мнозинство за съставяне на правителство. 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.