• 17 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 16°C

Съкращения в Министерството на правосъдието

Съкращения в Министерството на правосъдието

/КРОСС/ Министърът на правосъдието Христо Иванов потвърди информацията за съкращаването на служители на Министерството на правосъдието. Иванов обясни в Народното събрание, че „документът, който изтича в медийното пространство, свързан с бройките на съкратените служители на Министерството на правосъдието, е елемент от съкращаването на разходите във ведомството". 

„Става дума за много ограничени структурни промени и не може да се говори за затваряне на звена. Обсъждани са всякакви варианти, но това не означава, че обсъждането е някакво крайно решение", каза Иванов. „Агенцията по вписванията остава в сегашния си вид", каза Иванов и обясни, че в документа става дума за около 700 души съкращение, но дори и с тези съкращения, правосъдното министерство не може да се вмести в бюджета си. „Движим се с 1 млн. лв. преразход всеки месец", обяви той. „Нямаме никакво намерение за закриване или преобразуване на Агенцията по вписванията, а само да я развиваме и надграждаме", заяви не на шега на 1 април 2015 г. лично министър Христо Иванов.

На 16 март 2015 г. заместник-министър Вергиния Мичева-Русева поставя подписа си под Програма за структурни и функционални реформи в сектор „Правосъдие", в която дословно се посочва: „Вливане на Агенцията по вписвания и Централния регистър на особените залози в Главна дирекция на МП".

Разминаването е повече от очевидно, но това е най-малкият проблем, защото то поражда много повече въпроси от този - колко са счупените огледала в Министерството на правосъдието?

На кого да вярват от администрацията, бизнеса, нотариусите, адвокатите, гражданите - на думите на министъра или на официален документ, макар и разписан от негов оторизиран заместник (на 16 март т.г. Христо Иванов е командировка в чужбина, което налага Програмата да бъде разписана от заместник-министър Вергиния Мичева). Има ли проблем с комуникацията в правосъдното ведомство, или може би има сблъсък на лобита?

На кого да вярва финансовият министър Владислав Горанов, който е получател на т. нар. „Програма за структурни и функционални реформи в сектор „Правосъдие", която пък е изготвена в изпълнение на Постановление №8 на МС от 16 януари 2015 г. за изпълнение на държавния бюджет за 2015 г. Как ще се изпълни бюджетът на МП, ако в него се залага едно, а се изпълнява друго?

На кого да вярват избирателите на партиите, които са подкрепили това правителство, защото от т. нар. Програма за реформи на МП става ясно, че тя е изготвена "в съответствие с Програмата на правителството за стабилно развитие на Република България". Значи ли това, че управленската програма е „трик" за пред електората, а политическото ръководство на правосъдното министерство си има собствен план?

Още не сме чули версията на министъра на правосъдието Христо Иванов за разписаното закриване и на Главна дирекция „Охрана" и на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията" и последващото им трансформиране в изпълнителна агенция. На кого да вярват надзирателите и служителите от охраната на съдебната власт, след като първо от медиите разбираха, че 720 от тях ще останат без работа?

За съжаление, именно заради погрешните стъпки на Христо Иванов и на неговия екип, добрите намерения за провеждане на съдебна реформа доведоха единствено до блокиране на системата, а оттам и до влошаване на атмосферата между институциите и властите, от които нейното реализиране зависи. Смяната на няколко съдии на КОЙ със СВОИ не е реформа, а проформа.

Много погрешно е, ако непрекъснато търсиш вината в другите - за липсата на осъдени престъпници бил виновен главният прокурор и „гнилите ябълки", за неуспеха на съдебната реформа били виновни ВСС и партиите, за лошото състояние на затворите бил виновен преходът, за бягството на осъдени престъпници били виновни МВР и прокуратурата, за лошото състояние на съдебните сгради били виновни предшествениците и кризата, за проваления конкурс за Генерален адвокат в Съда на Европейския съюз били виновни кандидатите, за останалите вакантни 24 места за нови ЧСИ пак били виновни кандидатите...

А може би проблемът е в счупените огледала в Министерството на правосъдието? Страшното ще е, ако се окаже, че са здрави...

В Агенцията по вписванията ще има преструктуриране. В Агенцията по вписванията ще има преструктуриране и то ще бъде в така посока да я развиваме и да й прибавяме нови функции. Това каза зам.-министърът на правосъдието Петко Петков.

Според него това на първо място личи от Устройствения правилник на Агенцията по вписванията, работят и по ЗИД на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, който ще предаде и нови функции на тази агенция. „Този документ, който стана публично достояние е етап от нашата дискусии с МФ как трябва да се впишем в бюджетната рамка. Ние не обявяваме нищо преди да е станало окончателен факт. Така че - не, Агенцията по вписванията няма да бъде закривана", заяви той и посочи, че няма да стане дирекция към МП. Документът, който изтече в медиите, той нарече „оборотен документ между МФ и МП".

 

„Тема"

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.