• 17 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8000
  •  GBP / BGN 2.2782
  •  CHF / BGN 1.9913
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 11°C

Стимул да прехвърлят сметките си в НОИ имат тези, които не декларират реални доходи

Стимул да прехвърлят сметките си в НОИ имат тези, които не декларират реални доходи

София /КРОСС/ Стабилността на системата и възможността за повишаване на пенсиите взаимно се изключват. В момента системата работи с ниски пенсии, но в същото време има огромен дефицит. Тоест, ако искаме тя да е стабилна, трябва по някакъв начин или да се увеличат приходите, или да се намалят разходите. Това каза пред БНР Калоян Стайков от Института за пазарна икономика (ИПИ). Лошото демографско състояние на нацията и това на пазара на труда у нас предполага, че ще се върви към ограничаване на разходите за пенсии или поне по-бавен ръст, тоест по-малко увеличение на пенсиите в близките години, уточни той.
Това, което предлагат политиците, ще доведе до нови проблеми. В момента универсалните пенсионни фондове имат активи за около 7 - 8 милиарда. Да приемем, че половината се прехвърлят в НОИ. Това означава, че веднага има трансфер на активи за около 3,5 - 4 милиарда. Дефицитът на НОИ само за една година, е над 4 милиарда.
По-лошото, което е включено в мотивите, е, че там се казва специално за професионалните пенсионни фондове: "Там, където могат да започнат да изплащат пенсиите, ще го направят, а където не могат, тези сметки отново ще се прехвърлят в НОИ и разликата ще се покрива от държавата", което означава нов дефицит и нови трансфери от бюджета. Това не решава проблемите. Това задълбочава проблемите. Всъщност хората, които имат интерес да си прехвърлят сметките от частен фонд в общия кюп в НОИ, са тези хора, които не декларират реални доходи и съответно знаят, че ще получат ниска пенсия. На тях стимулът им е да се прехвърлят в НОИ и след това, като се пенсионират, да кажат: "На мен пенсията ми е много ниска, не може да се живее така", да протестират и съответно политиците да вземат решение да им увеличат административно пенсията, което означава нов дефицит.
Доходността на пенсионните фондове е ниска, защото законът ги ограничава да правят само изключително консервативни инвестиции, коментира Стайков.
Според него не е притеснителна и голямата загуба на средства във фондовете за една година, ако тя може да се компенсира, тъй като фондовете са предназначени да събират средства по време на целия трудов стаж на човека.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.