• 09 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6781
  •  GBP / BGN 2.2363
  •  CHF / BGN 2.0833
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Росен Кожухаров: Комисията, която проучва президента, е противоконституционна

Росен Кожухаров: Комисията, която проучва президента, е противоконституционна

/КРОСС/ „За 25 години няма два избора, направени по един и същи закон. Лесно даваме примери с Германия, Швейцария и т.н., но не си даваме сметка колко време е било необходимо, за да се установи там ясна, устойчива демократична традиция. Това е основата за искането на президента за референдум - защото той може да постави ясна основа какво искат българските граждани и след това законодателната власт да се съобрази с желанието на хората", каза Росен Кожухаров, главен секретар на президента Росен Плевнелиев, в интервю за БНР.

„Странно е, че пет месеца искането на президента не беше обсъдено в Народното събрание. По същия начин сега говорим за 500 хиляди гласа, внесени от инициативен комитет - дали са били 460 или 500 хиляди", посочи той.

Кожухаров е убеден, че референдумът дава по-голяма легитимност от политическа промяна в изборното законодателство: „Не може да говорим за задължително гласуване, а да пренебрегнем електронното гласуване. В ХХІ век живеем. Добре си спомням как преди 15 години бюлетините бяха цветни и българските политици ни убеждаваха, че ако направим интегрална бюлетина, ще объркаме хората, но вече няма съмнение, че интегралната бюлетина е работещ вариант, не е объркала никой. По същия начин ще бъде и електронното гласуване. То със сигурност ще се случи. Въпросът е искаме ли да го направим сега, да сме активни в момента, когато обществото го очаква, или след 20 години, когато няма да имаме избор? Ще се гласува електронно навсякъде".

Преференциалното гласуване показа, че българите искат да гласуват мажоритарно, коментира Кожухаров и допълни, че мажоритарният елемент има дисциплиниращо действие по отношение на партиите. Идеята на президента на всеки следващ избор да има и референдум е добра възможност да се чуе мнението на суверена по още един въпрос, отбеляза той.

Според експерта, комисията в НС, която проучва срещите на президента с представители на бизнеса, противоречи на Конституцията и становището е изпратено в Конституционния съд: „Дали една комисия в НС съответства на Конституцията, или не, не зависи от това колко екстравагантно и красиво ще напишем заглавието".

Срещата на Плевнелиев с шефа на EVN е описана подробно на сайта на президентството, допълни той.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.