- 10 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8157
- GBP / BGN 2.3511
- CHF / BGN 2.0822
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Спецкомисията одобри ветото на президента
20 Октомври 2015 | 13:39
/КРОСС/На извънредно заседание днес парламентарната комисия за контрол над службите за сигурност подкрепи ветото на президента в Закона за военното разузнаване. Текстовете, които Росен Плевнелиев оспорва, касаят частта за това кой може да заема поста началник на служба „Военна информация".
Предстои гласуване в пленарна зала.
Парламентът прие постът началник на служба „Военна информация" да може да бъде заеман само от висш военен. Така настоящият началник на службата Йордан Бакалов, който е цивилен, не може да заема поста и подаде оставка, която министърът на отбраната не прие.
Президентът Росен Плевнелиев заяви, че длъжността може да се заема от цивилен, който има опит и като член на парламентарни комисии, какъвто е случаят с Бакалов.
Днес в парламентарната Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения имаше дебат, в който Атанас Атанасов от РБ и Методи Андреев от ГЕРБ подкрепиха президента, а Михо Михов от АБВ и Камен Костадинов от ДПС настояха законът да остане така, както е приет.
В комисия за закона във вида приет от Народното събрание гласуваха шестима депутати, против бяха трима, толкова се и въздържаха. Тримата, които гласуваха „въздържал се" бяха депутатите от ГЕРБ, един от тях - Методи Андреев гласува против. Сред тези, които гласуваха повторното приемане на закона, бяха АБВ и ДПС.
На гласуването отсъстваха депутатите от БСП и „Атака", които се очакваше да подкрепят законопроекта и ветото на президента да бъде отхвърлено.
В пленарна зала законопроектът трябва да събере поне 121 депутатски гласа „за", за да бъде преодоляно президентското вето.
Парламентарната комисия за контрол на службите препоръчва на Народното събрание да не приема повторно поправките в закона за военното разузнаване, с които беше въведено изискване директорът на службата „Военна информация" да бъде единствено военнослужещ на действителна военна служба, каза пред журналисти председателят на комисията Димитър Лазаров.