• 09 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6781
  •  GBP / BGN 2.2363
  •  CHF / BGN 2.0833
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Протестите в страната все повече (обновена)

Протестите в страната все повече (обновена)

Недоволството в страната нараства. На фона на протестите против и в подкрепа на правителството "Орешарски" в различни градове се организират редица други демонстрации.

***

Студенти окупираха зала 272 - най-голямата аудитория в Софийския университет - по време на лекция на председателя на Конституционния съд проф. Димитър Токушев. След появата на студентите Токушев е напуснал лекцията.

Планът е блокадата до остане до петък. Лекциите в аудиторията са отменени дотогава.

В следобедните часове предстои окупация и на аудитория в Нов български университет.

Акцията е на групата "Ранобудните студенти", които настояват за оставка на кабинета "Орешарски". Тя е продължение на акцията от миналата седмица в Народното събрание, когато трима студенти опънаха транспарант "Не ви ли е срам".

Професор Димитър Токушев е преподавател по история на българската държава и право. Той е и председател на Конституционния съд (КС) и един от съдиите, които са гласували за връщането на Делян Пеевски като депутат.

През времето на окупацията ще се водят дискусии, ще се прожектират филми, за да се разнообразява времето. Хората ще се редуват на смени. Студентите са разписали правила, ще има и нощни дежурства, така че да има поне по 15-20 човека в залата. В момента "окупаторите" обсъждат каква ще е програмата на акцията.

Сред правилата, изписани на дъската в аудиторията, са: "без алкохол и цигари, без хора в нетрезво състояние, без политическа агитация, без насилие и нарушаване на реда, да сме солидарни с исканията, да се спазват правилата."
Проф. Георги Близнашки говори пред студентите в окупираната аудитория и получи техните поздравления за изразената позиция. Студентите имат нужда и от добри учители, заявяват протестиращи студенти.

Антиправителствените протести са концентрирани предимно в София.

Снощи, 131-вата вечер, протестиращите срещу правителството на Пламен Орешарски се събраха пред сградата на Министерския съвет. Освен традиционните възгласи "Оставка" бяха издигнати и плакати "Не посягайте към президентската институция".

Шествието снощи имаше и още един акцент - гласувания в парламента мораториум. Протестиращите споделиха своето задоволство от решението на Народното събрание да гласува мораториум върху продажбата на земеделска земя на чужденци.

***

Ще има протест, обяви в ефира на Нова ТВ днес Христо Мутафчиев, председател на Съюза на артистите в България, и добави, че в момента се обсъжда кога да стане това. „Той ще бъде наистина протест на театрите, на сценичните изкуства, на интелектуалците", уточни актьорът.

„Управляващите режат от парите за култура, вместо да дадат повече", каза Христо Мутафчиев. По думите му сегашното правителство е изтеглило 1 милиард лева заем, който е бил за неотложни нужди, а тези пари трябва да отидат за култура.

„За всяко правителство би трябвало да е радост, че публиката в залата става все повече и повече", каза председателят на Съюза на артистите и добави, че за този кабинет е тъга, когато хората ходят на театър.

***

И пчеларите излизат на национален протест заради липсата на адекватно държавно подпомагане за сектора. Пчеларството не е включено за субсидиране в новата селскостопанска политика, което означава, че европейско финансиране за следващия 7-годишен период няма да има.

Преди седмица пчеларите проведоха протести в десетки общини с очакване Министерството на земеделието да вземе решение за подпомагане. Браншът настоява за директни субсидии, както останалите животновъди в страната, и припомня, че кризата в сектора е намалила броя на пчеларите два пъти за последните пет години.

***

Българският лекарски съюз (БЛС) и КНСБ също готвят протести заради здравните финанси.

Дефицитът в бюджета на НЗОК за тази година и предложеният проектобюджет за 2014-а вдигнаха градуса на напрежение в системата на здравеопазването. Българският лекарски съюз и здравните синдикати към КНСБ се обявиха категорично срещу планираните разходи на касата за догодина и поискаха актуализация на парите за т.г.

Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) няма да подкрепи предложения проектобюджет.

Представителите на пациентите и на синдикатите настояват парите за 2014 г. да не падат под изплатените през настоящата.

***

Продължава и недоволството в Казанлък. Граждани и представители на местната власт се включват в общоградски протест заради евентуалното закриване на Центъра за специализация и професионална подготовка към Академията на МВР в града. По идея на сформирания Инициативен комитет, в който влизат представители на политически сили и бизнеса, се разпространява подписка за провеждане на местен референдум за запазване на полицейската школа. За два дни пет хиляди граждани са сложили подпис под нея.

Хората са обезпокоени и от евентуалното превръщане на школата в бежански лагер. Те заявиха, че не желаят в града им да се настаняват бежанци, тъй като съвсем наблизо се намира военният завод „Арсенал", военния полигон и тракийската гробница, която е включена в списъка на ЮНЕСКО като обект от световна величина.

***

Учители и непедагогически персонал в гимназия "Пейо Яворов" в гр. Петрич подготвят ефективна безсрочна стачка от следващата седмица. Те настояват за 20% увеличение на работните заплати, подписване на колективен трудов договор /КТД/ и изработване на вътрешни правила за работна заплата.

След провала на преговорите с директорката Елена Венева в петък, 18.10.2013 г., 42 души от учителския и непедагогически персонал в гимназията проведоха едночасова предупредителна стачка .

Напрежението в петричката гимназия нараства от месеци.

***

Работниците от ТЕРЕМ в Търговище обаче спряха своите протести, след като стана ясно, че директорът на дружеството няма да бъде сменян. Днес стана ясно, че военният министър Ангел Найденов лично се е обадил на настоящия шеф Хрости Богданов, за да му съобщи, че смяна няма да има.

Служителите на оръжейницата в Търговище протестираха в понеделник и вторник, след като бяха получили информация, че се готви смяна на настоящия директор. Вчера напрежението сред тях ескалира и те блокираха за един час пътя за Попово, който минава пред портала на завода.

Работниците от военния завод обаче остават в протестна готовност, ако има промяна в ситуацията, заяви лидерът на синдикалната организация на КТ „Подкрепа" в завода Красимира Димитрова.

***

Преди дни стана ясно, че и животновъдите стягат редиците за протест. Твърдят, че са на ръба на фалита заради липсата на адекватно финансиране. Изплащането на субсидиите започна, но до края на годината ще бъдат получени само част от парите.

Проблемите в сектора са много и те не сe изчерпват само с изплащането на субсидиите, но в момента именно забавянето им е причина фермерите да подготвят протест. Секторът ще бъде подпомогнат с национални средства, но в размер на 100 милиона лева - по-малко в сравнение с миналата и по-миналата година.

Вълната на недоволство беше предизвикана и от това, че първият транш ще бъде по-малък. По сметките на фермерите сега ще влязат около 40 на сто от парите, срещу 70% през миналата година. Другата част от парите ще бъдат платени през 2014 г. Животновъдите твърдят, че са излъгани от аграрното министерство и е трябвало да получат повече пари.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

начо

Те лекарите хубаво протестират, ама срещу кого? НЗОК я източи крадеца Дянкофф, пак ли Орешарски да е виновен?

24.10.2013 00:27:14

бамзе

„Управляващите режат от парите за култура, вместо да дадат повече", каза Христо Мутафчиев. По думите му сегашното правителство е изтеглило 1 милиард лева заем, който е бил за неотложни нужди, а тези пари трябва да отидат за култура." На некадърния гербав боклук му се приискал милиард, видите ли! Парите са за да се закърпят дупките от кражбите на Рапона и Дянков, ама гербераста знае само да лапа! Друго ще лапаш, циганин черен, от култура като твоята няма нужда!

24.10.2013 00:25:12

жоро

Омешали сте баби и жаби, както казват македонците! Какво общо имат пчеларите с лумпените в СУ? Жалки манипулатори!

24.10.2013 00:19:55

Фидоска

Нищо ново. Поредното режисирано герберско мероприятие.

23.10.2013 21:17:28

Истината

Винаги могат да се намерят платени окупатори.

23.10.2013 21:11:59

Попов

Не вярвам на тези хора. Истината за окупацията им рано или късно ще излезе наяве. България има законно избрано правителство.

23.10.2013 21:06:41

????

Много ми е любопитно, всеки един от тези студенти, гласувал ли е на последните избори?

23.10.2013 20:56:49

Mitov

Каква алтернатива предлагат студентите? Последните социологически проучвания, показват че нищо няма да се промени при избори сега. Не са приети и промените в Изборния кодекс. Президентският олигарх ли, трябва да ни управлява?

23.10.2013 20:51:07

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.