• 09 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6781
  •  GBP / BGN 2.2363
  •  CHF / BGN 2.0833
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

В България нещата са цинични - компании лобират чрез евродепутати

В България нещата са цинични - компании лобират чрез евродепутати

/КРОСС/ Лобизъм като този за тютюневите изделия не беше виждан досега в Европейския съюз. Огромни скандали имаше в много европейски страни, като Италия и Германия. Това каза евродепутатът Антония Първанова.

В Брюксел се договарят последните детайли от новия европейски регламент за тютюнопушенето.

Лобистите са стимулирани финансово. Цигарените концерни се страхуват за бизнеса си, а лобистите се намесиха брутално в преговорите, заяви Първанова и допълни: "Те обаче не постигнаха целта си."

Според нея някои евродепутати гледат на ситуацията по друг начин.

Този вид лобистка дейност разболява демокрацията. Само в Германия на карта са заложени 100 000 работни места, гласял тежкият аргумент на лобистите. В България нещата са доста по-цинични, защото компаниите пишат писма директно към евродепутатите, за да лобират за тях. В този конкретен случай има ясно изразен корпоративен и обществен интерес. В същото време всички знаем колко вредно е тютюнопушенето, както и хилядите евро разходи на пушачите, заяви Антония Първанова.

По въпроса за предстоящите избори за европарламент, Първанова заяви, че единственият начин да се справим с купения вот е да се гласува. "На всички им омръзна от глоби и санкции. Трябва да има стимул за гласуването", смята тя. "Например данъчни облекчения, ако се гласува през работен ден или намаляване на такса за документи. По този начин държавата инвестира в активна гражданска позиция и прекратява корупционните практики на партийните централи", обяви Първанова. Тя зададе въпрос защо се демотивират хората като се показва купуването на гласове, явно някой има интерес от това, завърши евродепутатът.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.