• 16 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8387
  •  GBP / BGN 2.2891
  •  CHF / BGN 2.0138
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 18°C

България и Хърватия ще търсят общи решения за миграцията, икономическия растеж и разширяването на ЕС

България и Хърватия ще търсят общи решения за миграцията, икономическия растеж и разширяването на ЕС

/КРОСС/Отличните отношения са предпоставка за увеличаване на стокообмена, взаимните инвестиции и туризма. България и Хърватия споделят сходни позиции по редица ключови теми от европейския дневен ред и ще задълбочат двустранния диалог по отношение на миграцията, ускоряването на икономическия растеж и политиката на разширяване на ЕС. Това беше общата позиция на президентите Румен Радев и Колинда Грабар-Китарович, които проведоха двустранна среща в рамките на 53-ата Мюнхенска конференция по въпросите на сигурността, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Двамата президенти бяха единодушни, че отличните двустранни отношения са предпоставка и за увеличаване на двустранния стокообмен, взаимните инвестиции и туризма.

Многобройните кризи, пред които е изправен Европейският съюз днес, не трябва да водят до намаляване на подкрепата за процеса на разширяване по отношение на държавите от Западните Балкани, беше подчертано на срещата.

„Нашият регион ще спечели много ако приобщи тези страни към усилията за справяне с общите предизвикателства пред сигурността", заяви българският президент. И Румен Радев и Колинда Грабар-Китарович изразиха позиция за ускоряване на процеса на реформи в страните, кандидатстващи за членство в ЕС, които да утвърдят демократичните ценности, върховенството на закона и да гарантират ефективна защита на правата на националните малцинства.

Държавите от Югоизточна Европа трябва да се стремят към засилване на регионалното сътрудничество по модела на Вишеградската четворка, посочи още президентът Радев и открои постигнатата от централноевропейските страни висока степен на икономическа интеграция и партньорството в сферата на сигурността. Регионалното сътрудничество на Балканите и политиката на разширяване на ЕС ще бъдат във фокуса на Българското председателство на Европейския съвет през първата половина на 2018 г., стана ясно от думите на Румен Радев.

Българският президент оцени високо инициативата на хърватския си колега „Три морета", насочена към задълбочаване на енергийната, транспортна и дигитална свързаност между държавите от региона на Адриатическо, Балтийско и Черно море и потвърди готовността на страната ни да бъде активен участник в този процес. На следващата среща на държавите-участнички в инициативата във Вроцлав ще бъдат обсъдени и общите предизвикателства пред сигурността в Централна и Източна Европа.

В рамките на участието си в Мюнхенската конференция по въпросите на сигурността, президентът Румен Радев разговаря и с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и със сенатора от САЩ Джон Маккейн. Българският държавен глава даде висока оценка на сътрудничеството на страната ни и САЩ в сферата на киберсигурността, миграцията и борбата с тероризма и изрази стремежа на България за последващо задълбочаване на двустранното партньорството.

По-късно днес президентът Румен Радев ще проведе двустранна среща със своя полски колега, президента Анджей Дуда.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.