-
07 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6795
GBP / BGN 2.2411
CHF / BGN 2.0885- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Световната банка отново намали перспективите си за световния икономически растеж през 2016-а година
07 Януари 2016 | 11:38
/КРОСС/ Световната банка (ЦБ) намали отново своите перспективи за икономическия растеж в световна план през настоящата година, отбелязвайки, че слабото представяне на основните развиващи се икономики ще навреди на глобалната бизнес активност, като в същото време прогнозира и по-анемичен растеж в силно развита държава като САЩ и в еврозоната.
Банката очаква ускоряване на световния икономически растеж през текущата година до 2,9% от 2,4% през 2015-а, но това ще представлява по-слабо повишение от предишна прогноза, направена през юни, за повишение на глобалния БВП с 3,3 процентни пункта.
Според СБ глобалният икономически растеж през изминалата година ще се окаже по-слаб от очакваното поради падащите цени на суровините, свиващата се международна търговия и капиталови потоци, както и поради наличието на епизодични сериозни колебания на финансовите пазари.
В новия анализ на банката, оповестен в сряда, се отбелязва, че 2016-а година е стартирала в подобна слаба форма, като признаците на слабост в Китай вече са причинили огромни трусове на финансовите пазари, докато цените на петрола са ударили нови многогодишни дъна.