•  GBP / BGN 2.2804
  •  CHF / BGN 1.9935
  • Времето:  София 20°C

Нико Розберг напуска Формула 1

/КРОСС/ Световният шампион във Формула 1 Нико Розберг обяви, че се оттегля от спорта. Новината идва само седмица, след като германецът спечели за първи път в своята кариера титлата в „кралските гонки". „Взех моето решение в понеделник вечерта, след като размишлявах близо ден. Единственото, което прави това решение трудно за мен е, че по този начин поставям моето спортно семейство в трудно положение", написа Розберг на профила си във Фейсбук.

На 27 ноември пилотът на Мерцедес Нико Розберг ознаменува страхотното си представяне през годината с първата в кариерата си титла във Формула 1. Германецът демонстрира солидно каране през целия сезон и напълно заслужено триумфира като 33-ият шампион в „кралските гонки". В спора за първото място Розберг надви своя съотборник и основен конкурент Люис Хамилтън, който спечели титлата през последните две години. Двамата водеха оспорвана битка до самия край на сезона, доминирайки сериозно над останалите им съперници. Пилотите на Мерцедес спечелиха 19 от общо 21 старта през кампанията - 9 победи за Розберг и 10 за Хамилтън. 12 точки преднина за германеца преди последното състезание за Гран При на Абу Даби обаче се оказаха непосилни за трикратния световен шампион, който въпреки че спечели на „Яс Марина", остана втори в генералното класиране. С успеха си Нико Розберг ще остане в историята като втория син на шампион, спечелил титлата, след като през 1982 година това направи неговият баща Кеке Розберг с отбора на Уилямс. Преди Нико първият, постигнал подобно постижение, бе Деймън Хил през 1996 година отново с британските болиди на Уилямс. Иначе роденият във Висбаден, Германия пилот дебютира във Формула 1 през 2006 година именно с шампионския отбор на своя баща - Уилямс. В края на 2009 година идва и моментът, в който Розберг обявява, че ще премине към Мерцедес. Шестте години при „сребърните стрели" се превръщат в най-успешния период в неговата кариера. Освен шампионската си титла, германецът има на сметката си 23 победи, 30 полпозишъна и общо 57 призови класирания на почетната стълбичка, припомня БГНЕС.