-
10 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6807
GBP / BGN 2.2391
CHF / BGN 2.0840- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Румъния получи по-малко руски газ
04 Октомври 2014 | 12:12
/КРОСС/ Румънските власти отново твърдят, че не получават в пълен обем заявените количества руски газ. На 3 октомври румънското издание Ziare.com. съобщава, че според данни на Министерството на енергетиката на Румъния страната е получи 13% по-малко "синьо гориво" от заявеното от румънската газотранспортна компания Transgaz.
В същото време министърът за енергетиката на Румъния Ръзван Николеску отново заяви, че "няма причини за безпокойство". Той добави, че е провел среща с руския посланик в Румъния Олег Малгинов, след която е станало ясно, че „подобен проблем може да възникне и в бъдеще".
"Ние трябва да започнем да свикваме с такива ситуации", обобщи Николеску.
На 12 септември Букурещ съобщи за 5-процентно намаление в обемите, а от 16 септември - с 10%.
От „Газпром" заявявиха, че изпълняват всички условия, изложени в договорите, но говорител на руската компания призна, че има „определени отклонения от заявките".