-
11 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6697
GBP / BGN 2.2350
CHF / BGN 2.0956- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Българи протестират под прозорците на Камерън
09 Декември 2013 | 17:40
/КРОСС/ Български граждани протестират пред резиденцията на премиера Дейвид Камерън в Лондон. Акцията на нашенците е започнала в 15 часа българско време на Downing Street 10.
Британски работодатели ще подкрепят протеста на българите в Лондон срещу дискриминационното отношение към нас и румънците във Великобритания, съобщи в ефира на Дарик Емил Русанов, издател на вестник „Будилник" и един от организаторите на протеста.
Русанов обясни, че дискриминацията на българи и румънци на Острова била основно политическа, като внушения от страна на политически фигури по адрес на идващите от двете страни.
„Поканили сме над 15 000 души във Фейсбук. Отделно всички български и румънски медии са ангажирани. Работен ден е, но за нас е най-подходящ, тъй като Камерън днес ще бъде в Брюксел, за да се опитва да преговаря. Ние сме единни, защото сме засегнати и двете държави. Няма как да ни наричат имигранти след 2007 година. Второ, освен задължения, ние трябва да имаме и права. Държавата ни е дискриминира като страна членка на ЕС, което е недопустимо", коментира още Русанов.
По думите му англичани, които са работодатели на българи и румънци, също ще се включат в протеста: „Българите и румънците са работни, плащат си данъците. Цялата тази кампания е дело на Камерън, който на наш гръб иска да се направи на голям патриот. Да не забравя, че ние сме част от Общността и никой няма право да ни нарича имигранти и да ни дискриминира по този начин".
Според Емил Русанов ако не им харесва, че българи и румънци могат да пътуват и да работят в тяхната държава, имат пълното право да излязат от ЕС: „Мисля, че през 2017 година ще има национален референдум, да решат и да излязат. Аз не знам какъв им е проблемът с българи и румънци, които са толкова работни и дори някои депутати от британския парламент коментираха, че трябва да ни благодарят за основната работна ръка".
Русанов каза още, че се чувства лично засегнат, тъй като от 12 години живее във Великобритания, работи и плаща редовно всичките си данъци.
По думите му, цитирайки данни от статистиките, много малък процент от българите вземат помощи.
"Ние не протестираме срещу британците, те са много толерантен народ", подчерта Емил Русанов.