• 10 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6807
  •  GBP / BGN 2.2391
  •  CHF / BGN 2.0840
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Акад. Светлин Русев: Хуманизмът е преди всичко надежда

Акад. Светлин Русев: Хуманизмът е преди всичко надежда

/КРОСС/ „Хуманизмът е преди всичко надежда... Живеем в свят на хаос, насилие, верска и национална нетърпимост - свят, в който омразата владее политици, държавници, владетели и поробени - омраза, която ражда безумните чудовища на моралната, материална и духовна разруха! И ако има нещо, което е останало чисто във времето и винаги е със свое време на човечност - това е хуманизмът, разбран... като действие, смисъл и съдържание." Това са думи от словото на акад. Светлин Русев, с които той благодари за присъдената му в събота вечерта в Охрид „Световна награда за хуманизъм". Поредното си признание големият ни художник е приел в старинната къща „Урания", център на Македонската академия за наука и изкуство, в красивия град на брега на едноименното езеро. В мотивите на международното жури, определило българския лауреат, се изтъква неговата „отдаденост на идеите на хуманизма, която открива перспективи на надежда в глобалния свят..."

Няколко думи за наградата. Тя се присъжда от 2007 г. насам от Охридската академия за хуманизъм с председател македонския драматург Йордан Плевнеш, ректор на Университета за аудиовизуални изкуства (ЕСРА) в Скопие, част от верига едноименни вузове в Париж и Ню Йорк. Представлява икона на св. Климент Охридски, под която на плочка е изписано името на отличения. Нейни носители дотук са бележити личности като будисткия философ Дайсаку Икеда, португалския киноас Мануел де Оливейра, руския нобелист Александър Солженицин (посмъртно), индийския музикант Рави Шанкар, театралната легенда Питър Брук, немската писателка, също нобелистка - Херта Мюлер... „Присъединяването ми към това велико семейство на духа е тежка и достойна чест, с която натоварвате творческото и гражданското ми поведение", благодари още акад. Русев на домакините си. Камерна изложба с осем негови платна е съпътствала събитието. Неин център е мащабната картина „Един на сто" (80 на 100 см), посветена на Самуиловите войници.
В представянето на българския лауреат Плевнеш не пести суперлативи, тръгвайки от духовната история на Охридското езеро и стигайки до изписания от Русев храм на Ванга в Рупите. Поздравления нашият майстор е получил и от президента на съседите Георгe Иванов. За церемонията в Охрид от София замина Васил Василев, зам.-министър на културата.

През есента в нашата столица и в стария македонски град ще бъде представено издание с картини на Светлин Русев и текстове за него. По същото време той е поканен да покаже мащабна изложба в най-голямата галерия на Скопие, пише "Преса". 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.