-
11 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6811
GBP / BGN 2.2375
CHF / BGN 2.0905- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Русия смекчи обвиненията на активистите на "Грийнпийс"
24 Октомври 2013 | 09:23
/КРОСС/ Русия смекчи обвиненията в пиратство, повдигнати на 30-те активисти на „Грийнпийс", които протестираха срещу петролното сондиране в Арктика, съобщи „Ройтерс". Сега те са обвинени в хулиганство и максималната присъда, която могат да получат, е 7 години затвор, съобщиха от Следствения комитет на Русия. Обвиненията в пиратство са наказуеми от 10 до 15 години затвор.
От „Грийнпийс" обявиха, че новите обвинения са „несъразмерни" и обещаха да ги оспорват.
Припомняме, Русия обяви, че ще бойкотира арбитражната процедура по делото за кораба Arctic Sunrise, която беше подета от Холандия пред Международния трибунал по морско право.
Отношенията между двете страни се влошиха, след като руските власти арестуваха 30 активисти на организацията и задържаха кораба им Arctic Sunrise, след като двама от тях се опитаха да се качат на платформа на „Газпром" в рамките на протест срещу сондирането в Арктика.
Корабът беше задържан в Печорско море миналият месец.