-
09 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6781
GBP / BGN 2.2363
CHF / BGN 2.0833- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Сарафов: Има и сериозни сигнали за купуване на гласове, по някои са използвани СРС
09 Юни 2014 | 11:15
/КРОСС/ В сравнение с предишни години от гледна точка на прокуратурата изборите преминаха доста спокойно. Към момента има 19 досъдебни производства, при предишни избори бяха около 200. Имаше множество сигнали, включително от медии - по всеки е направена проверка.
Бяха образувани над 500 преписки. Ще ви дам пример за някои от данните в тях: гражданин заявява, че му е предоставена кокошка, и това според него е опит за купуване на гласа му. Друг - че е видял как негов съселянин го черпят с двойка кебапчета, за да гласува за определена партия.
Разбира се, има и сериозни сигнали, по някои са използвани специални разузнавателни средства (СРС). По други в рамките само на ден 11 прокурори са разпитвали 65 свидетели. Засега обаче не се потвърждават данните, че има масирано купуване на гласове. Говоря за купуване на гласове във вида, в който сме свикнали да си го представяме.
Изводите от изборите за Европейски парламент, проведени на 25 май у нас, посочи в интервю за "24 часа" заместник-главният прокурор Борислав Сарафов.
Сарафов допълни: Не омаловажавам изобретателността на купувачите на гласове, но според мен вече не можем да говорим за купуване на гласове на едро в мащаби, които да променят изборните резултати. Въпреки всичко проявите на купуване и продаване на вот са и ще бъдат преследвани от закона.
Сарафов не посочи конкретна тарифа. В образуваните преписки имаме сигнали и за 20, и за 1500 лв., посочи той.
Простичко казано, на местата, където се създават условия за купуване на гласове, работа имат и социалните служби, и службата по трудова заетост, и данъчните, обобщи прокурорът.
Сарафов обяви, че заседанието по делото за бюлетините в Костинброд ще е идната седмица. Според него до момента то постигна няколко съществени резултата. Първо - за тези избори беше инкриминирано съхранението на бюлетини. Самото им отпечатване беше възложено на БНБ, а не на частна фирма, върху работата на която не се осъществява никакъв контрол. На трето място, самите бюлетини вече имат дори номерация.
По повод едно от последните изказцвания на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, след като бе осъден на 4 г. затвор, че е разбрал, че и невинен човек може да бъде осъден, Сарафов коментира: "Това негово агресивно поведение към съда не е нито ново, нито необичайно. Мога да ви кажа само, че ние говорим със своите процесуални действия и обвинителни актове. Убеден съм, че за хората са много по-важни престъпленията, които влияят пряко на ежедневието им".
Заместник-главният прокурор каза още: В края на месец май 10 прокурори от ВКП бяха командировани в Бургас, за да проверят работата по корупционните дела в региона. Имаме над 20 досъдебни производства срещу кметове на Созопол, Царево, Несебър, Приморско, срещу главни архитекти на тези общини и общински служители, но както вероятно и вие забелязвате, нямаме дела, внесени с обвинителен акт в съда. Това би следвало да означава, че или в тези общини няма корупция, или ние я разследваме зле.
Сарафов уточни, че става въпрос за длъжностни лица, от чиито решения зависят не само жителите на тези градове, но и всички ние, които прекарваме лятната си отпуска там. Именно за тях по тези места казват, не без основание, че "разпродадоха морето".