-
10 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6811
GBP / BGN 2.2375
CHF / BGN 2.0905- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Свещеник: Сирийски бунтовници нападат християни, а светът не прави нищо
05 Декември 2013 | 15:01
/КРОСС/ Сирийски бунтовници обстрелваха православен манастир, разположен на север от Дамаск. Опозиционните сили са мотивирали действията си, обяснявайки, че правителствените войски са използвали храма като позиция за стрелба. Спореде свещеника от англиканската църква в Сирия Надим Насар обаче бунтовниците умишлено са избрали християните като мишена за нападение.
По думите на Надим Насар, стотици хиляди християни в Сирия са били принудени да напуснат домовете си. "Много от тях бяха убити . Някои от тях са изчезнали, например двама епископи на Алепо. Ние не знаем нищо за тях. Сега е случи още едно нападение над сирийското християнско общество. И светът не прави нищо", каза свещеникът, цитиран от RT.com.
Насар смята, че християните се използват и от двете страни, което е политически ход.
"Тъй като правителството на президента Асад иска по този начин да се докаже, че защитава малцинствата, особено християните. Що се отнася до бунтовниците , те си затварят очите за факта, че "Ал Кайда" и ислямистите атакуват главно християни . Християнската общност в Сирия е постоянно под атака", посочи той.
Припомняме, че на 2 декември бе съобщено, че сирийски бунтовници са взели за заложници 13 монахини от старинния манастир "Света равноапостолна Текла" в християнския град Маалюля. Според агенция САНА, въоръжените мъже нахлули в манастира и извършили погром.
За да се сплаши населението на града, екстремистите са открили огън по улиците на града. Преди няколко дни в района се водеше битка между сирийската армия и наемна група.