• 04 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8282
  •  GBP / BGN 2.2865
  •  CHF / BGN 2.0041
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 12°C

Необичайната нова „гореща точка“ за енергийно съхранение

Необичайната нова „гореща точка“ за енергийно съхранение

/КРОСС/ От десетилетия Северно море доставя голяма част от световните количества петрол и природен газ.

С напредването на технологиите и червената лампа, която светна относно климатичните промени, този регион се превърна в лидер при офшорните инсталации за производство на електричество чрез вятърна енергия, пише Цветана Параскова за Oilprice. 

За страните, които имат излаз на Северно море, както и за всички проекти за възобновяема енергия по света, ключовото предизвикателство пред растежа на дела на чистата енергия от глобалния енергиен микс е начинът, по който се откриват надеждни и ефективни методи за съхранение на енергията, произведена от възобновяеми източници.

Ново проучване на екип специалисти от Единбургския университет показва, че пясъчните скали по дъното на Северно море могат да послужат като своеобразен склад за електроенергия.

Учените допускат, че технологията за съхранение на компресиран въздух може да бъде приложена при тези скали, за да съхраняват енергия за няколко месеца, която ще може да се използва по време на необходимост във Великобритания.

Тази технология може да използва електричество от възобновяеми източници за захранване на мотор, който да създава компресиран въздух. Този въздух ще бъде съхраняван под налягане във въпросните скали чрез дълбоко вкопаване в морското дъно.

Когато търсенето на електроенергия се повиши, компресираният въздух ще бъде освобождаван от кладенците в скалите и ще захранва турбина, която ще генерира електричество, изпращано до електропреносната мрежа.

Учените предполага, че технологията може да бъде използвана в пясъчните скали, където сеизмичните данни показват, че петролът и природният газ са достъпни, ако тези скали са близо до възобновяеми енергийни източници.

Великобритания отговаря на тези два критерия – британската акватория в Северно море е добре проучена. Морето и намиращият се наблизо Атлантически океан са също така дом на 90% от общия брой на инсталираните вятърни централи в света.

Потенциалният капацитет на съхранение на тези скали е равен на около 160% от консумацията на електроенергия от Великобритания за периода януари-февруари 2017 г., или между 77 и 96 тераватчаса.

Според изследванията ефективността на подобно съоръжения, което да бъде свързано с Великобритания, може да бъде около 54-59%.

Пясъчните скали са разпространени из целия свят и техният потенциал на съхранение е по-голям от известните солни каверни, служещи за съхранение на природен газ.

В момента съществуват две електроцентрали, които използват технологията на компресирания въздух. Едната се намира в щата Алабама, докато другата е в Хунторф, Германия.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.