• 01 Юни 2024 |
  •  USD / BGN 1.8023
  •  GBP / BGN 2.2911
  •  CHF / BGN 1.9921
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 21°C

Организират искане за помилването на Едуард Сноудън

Организират искане за помилването на Едуард Сноудън

/КРОСС/ Актьори, политически анализатори и общественици, адвокати и правозащитници организираха подписка в подкрепа на Едуард Сноудън, с която искат американският президент Барак Обама помилването на бившия служител на Агенцията за национална сигурност (АНС). "Лийковете", които за първи път се появиха в британския "Гардиън" през 2013 г., показаха наяве топ секретни документи на Агенцията.

Сред подписалите петицията за оневиняването на Сноудън са имена като философът и лингвист Ноам Чомски, милиардерът и основател на Фондация "Сорос" Джордж Сорос, както и актьори като Дани Глоувър и Даниел Радклиф.

Мотивите на инициаторите на подписката са, че Сноудън не е навредил на националната сигурност, а напротив - с действията си е допринесъл за реформа в сектора.

Така например съдът в САЩ определи като незаконни действията на правителството по масовото събиране телефонни данни. Конгресът отмени т. нар. Патриотичен акт, който дава почти неограничени възможности на властите да събират данни от телекомуникационните оператори и доставчиците на интернет за пресичане на терористична дейност в САЩ и чужбина. Законът беше заменен с нов акт, който подобрява прозрачността в работата на институциите по отношение на разузнаването и събирането на данни.

Сред разкритията на Сноудън е това, че със строго секретна съдебна заповед Агенцията за национална сигурност е получавала телефонните разпечатки на милиони американци, информация е получавана и чрез интернет компании като Google и Facebook. Подобна информация Агенцията е получавала и за граждани на Германия, Бразилия, Венецуела, Колумбия, Аржентина, Панама, Перу и др.

АНС е получавала данни и за петрола, енергията и търговията в редица латиноамерикански страни.

Публикувани от Сноудън документи доказват още, че американският президент Барак Обама е наредил на разузнаването да изготви списък с чуждестранни цели за кибератаки, а АНС е хаквала компютри в Хонконг и Китай, сред които и такива във военни бази.

От разкритията става ясно още, че британското разузнаване е засякло телефонни и интернет комуникации на чуждестранни политици, присъствали на две срещи на Г-20 в Лондон през 2009 г. Американското правителство е следило и най-малко 38 чужди посолства и мисии.

Сноудън веднага напусна САЩ и в момента живее в Русия, след като получи разрешение за временно пребиваване, което изтича на 1 август 2017 г.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.