• 11 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6811
  •  GBP / BGN 2.2375
  •  CHF / BGN 2.0905
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Стоилов: Трябва да имаме съзнанието, че днес се нуждаем от нов патриотизъм

Стоилов: Трябва да имаме съзнанието, че днес се нуждаем от нов патриотизъм

/КРОСС/ "Всеки от нас има шанс да се роди, но в своя живот той определя какво да прави, а понякога дори смъртта не е стечение на обстоятелствата, а резултат от житейския избор". Това цитира от "Нареда на работниците за освобождението на българския народ - подбуда и цел" на Васил Левски, Янаки Стоилов, зам.-председател на ПГ на КБ.

„Аз препоръчвам на всички да я прочетат в нейната пълнота. В една своя част тя е насочена към това, което вече е история, но част от нея е наистина важна, включително и с цитат, който се съдържа в един от проектите за декларации", допълни той.

Стоилов припомни, че в тези дни има други събития, които са извън нашите граници и като пример посочи Украйна.

„Държава, която в момента се намира между извънредно положение и гражданска война. Нейният избор е в този диапазон в момента. И ние не трябва да допускаме опити за разделение между народ и държава, защото точно такива опити се правят в Украйна и това не е борба за европейска перспектива", категоричен е той.

Зам.-председателят на ПГ на КБ обърна внимание на тази част на проекта за декларация, предложена от председателя на НС Михаил Миков, в която се призовава за висока отговорност на всички политически сили.

„Тук нито упреците могат да бъдат само в една посока, нито някой може да се самоизключи и да смята, че единствено може да бъде съдник на другите, включително парламентарните групи да не допускат техни представители с провокативни изказвания да създават напрежение, омраза и засягане на националното единство. Мисля, че по този въпрос сме единни и това може да бъде най-важният резултат от дискусията ни", каза той.

По неговите думи парламентът не е място, където народните представители да се впускат в етно-религиозни анализи.

„Понякога в иначе важни, но като че ли неуместни за тази зала разсъждения за корените на нацията, за различните й съставки", допълни той. Стоилов заяви, че България е държава с етническо и религиозно многообразие, но трябва да се намерят тези точки на национално единение, които днес очакват българските граждани. Според него те не се намират главно в историята, а в това, което всички ние днес и утре трябва да свършим. „Както навремето казваше поетът „романтиката е в машините". Аз бих казал, че днес истинският патриотизъм и национализъм е в реиндустриализацията и националната справедливост. Ако ние тръгнем по този път ще видите как другите въпроси ще притъпят своята острота, защото ние не можем просто да експлоатираме историята. Днес дори ЕК прокламира мисия „Растеж", поясни той.

„Когато правителството говори, че няма да влага бюджетни средства за индустриализация, това е един счетоводен въпрос и той е верен, но не може да има почти никъде по света реиндустриализация без активна политика и средства, вложени от държавата. И това трябва да е нашето общо разбиране, когато говорим за патриотизъм, когато говорим за надеждите на българските граждани", допълни Стоилов.

По неговите думи могат да бъдат възродени цели отрасли на българската икономика, в т.ч. и част от българската химическа промишленост по трасето на бъдещия „Южен поток", от Девня, Шумен, Враца, Видин. Според него това дава възможност България да ползва суровини на конкурентни цени, да произвежда и да намира нови пазари.

„Приемайки декларацията, предложена от Михаил Миков, ние трябва да имаме съзнанието, че днес се нуждаем от нов патриотизъм, че България трябва в ЕС и чрез своята национална политика, да даде перспектива на своите граждани, да им вдъхне чувството за социална справедливост и за просперитет. Тогава нашите декларации ще въодушевят българското общество", заключи Янаки Стоилов.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

bokluk dolen ti li shte govori6 za patriotizam,prodadohte darjavata na turcite ,pedal cherven

19.02.2014 17:31:30

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.