-
17 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6609
GBP / BGN 2.2317
CHF / BGN 2.0916- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Руски археолози откриха най-древната столица на Египет
21 Април 2015 | 16:35
/КРОСС/ В Египет археолози от Русия откриха фрагменти на така наречената „Бяла стена" на Мемфис (древна столица на Египет). Както съобщиха специалистите, находката има огромно историческо и културно значение, предаде "Московский Комсомолец".
Стана известно, че учените от Русия, които провеждат разкопки до Каир, открили фрагменти от стена, която преди много векове е ограждала древната египетска столица Мемфис. „Бялата стена" е открита близо Мит Рахина, Гиза. Открити са и изделия от бронз, а също и останки на древни пещи.
Мемфис заема особено място в историята на древен Египет и се смята за най-древната египетска столица. Ръководителят на руската археологическа експедиция Галина Белова поясни, че сега „разкопките приключват на мястото на откритието, а в близко бъдеще предстои да бъдат намерени и други фрагменти от стената".