-
18 Май 2026 |
USD / BGN 1.1628
GBP / BGN 0.8705
CHF / BGN 0.9144- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Искат ВСС да е двукамерен
09 Септември 2014 | 14:25
/КРОСС/Висшият съдебен съвет да се състои от колегия на съда и колегия на прокуратурата и следствието, предлагат представители на девет неправителствени и професионални организации, които връчиха днес концепцията на служебния вицепремиер и служебен правосъден министър Христо Иванов.
Концепцията беше подкрепена от Български адвокати за правата на човека, Български институт за правни инициативи, Български хелзинкски комитет, Програма достъп до информация, РискМонитор, Сдружение "Програма за развитие на съдебната система", Съюз на съдиите в България, Център за изследване на демокрацията и Център на НПО в Разград.
Двете колегии да определят състава и организацията на работа на съдебната власт и да осъществяват управление на дейността й, без да се засяга независимостта на нейните органи, предвижда стратегията. Председателите на ВКС и ВАС участват по право в колегията на съда, а главният прокурор - в колегията на прокуратурата и следствието.
В стратегията си от края на август месец Асоциацията на прокурорите в България, Българската съдийска асоциация и Камарата на следователите обявиха, че разделянето на ВСС ще е противоконституционно, а в по-далечен план ще улесни подчинението ѝ на изпълнителната власт. Становището на трите организации съвпадна с позицията на главния прокурор Сотир Цацаров. Той потвърди, че предложението е в противоречие с Конституцията. В по-далечен план разделението на ВСС на две колегии "би било първа стъпка към изваждането на прокуратурата от съдебната власт", каза в интервю през миналата седмица той.