-
08 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6795
GBP / BGN 2.2411
CHF / BGN 2.0885- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Руският спецназ ще получи най-малкия гранатомет в света
27 Юни 2016 | 10:58
/КРОСС/ Малкият гранатомет „Бур“ за многократна употреба е бил приет на въоръжение в антитерористичното звено на Русия, съобщи в. „Известия“, цитиран от РИА Новости.
Гранатометът се произвежда от Конструкторското бюро в Тула и е най-малкият в света. Дължината на оръжието е 74,2 см, а теглото на всички устройства плюс бойна граната е едва 3,5 кг.
От конструкторското бюро отбелязват, че разработчиците са имали за цел да създадат най-лекия гранатомет в света, който позволява воденето на бойни действия по всяко време на денонощието.
„Премина успешно държавните тестове и бе приет на въоръжение“, съобщава източникът на изданието.
Мощността на бойната част на „Бур“ в тротилов еквивалент е почти 6 кг, ефективният обхват на стрелбата достига 650 м, а максималният надвишава 900 м. По разрушителна сила изстрелът е съпоставим с взрив на 120-мм снаряд от гаубица. Взривното вещество е достатъчно, за да изпепели изцяло минимум 30 куб. м, което е еквивалентно на стая с площ 16 кв. м.