-
24 Юли 2025 | 10:17:35
USD / BGN 1.6679
GBP / BGN 2.2572
CHF / BGN 2.1017
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Какво е годишен процент на разходите (ГПР)?

26 Февруари 2019 | 10:36

/КРОСС/ За да разберете колко пари наистина ще ви струва определен кредит, ще трябва да изчислите неговия ГПР, което се различава от годишния лихвен процент (ГЛП). Оскъпяването на един кредит не завършва с олихвяването. Освен него има допълнителни банкови такси и комисионни, например такива за одобрение, обработка и застраховане на кредита. ГПР включва всички оскъпяващи фактори и показва в процентно изражение пълната надценка, която кредитополучателя ще заплаща върху взетата от банката сума. Изчислява се по формула, която е дадена в Закона за кредитите.
Финансовите компании са длъжни да опишат всички компоненти на ГПР във формуляра си за кредит. Разходите, които могат да възникнат в последствие по кредита, не се включват в изчисляването на ГПР, тъй като ако не възникнат - то процентът няма да се промени. Въпреки че процентът на разходите е конкретен показател, не е добра идея да сравняваме различни видове кредити само чрез него, защото не всички кредитни продукти са предназначени за еднакви цели.
Реално ГПР е цената, която кредитоискателя трябва да заплати за да се възползва от някаква сума получена от банката, представена в процент от тази сума. Още може да се нарече и цена на кредита.
Когато лихвеният процент по някой кредит е плаващ, има риск ГПР да се промени през времето. ГПР има и зададен таван, като не бива да надвишава 50 % от получената сума по кредита.
Трябва да бъдете особено внимателни с просрочването и забавянето на вноските, защото тогава се начисляват наказателни такси и лихви. Те не се включват в ГПР, тъй като не могат да бъдат предвидени. Осведомете се детайлно за наказателните инструменти, които могат да бъдат приложени върху вас, ако нарушите някое от условията на кредита.
Кредитните продукти не трябва да се избират само на база на ГПР. Има и други фактори, които трябва да се вземат под внимание - общо дължимата сума и месечната вноска. Представете си че ви предлагат два варианта за кредитиране, като единият е с по-висока общо дължима сума и ниска месечна вноска за 2 години, а другият с по-ниска дължима сума, но висока месечна вноска за 1 година. В този случай трябва да прецените кое ще е по-добре за вас и разполагаемия ви бюджет. В първият вариант общо дължимата сума е по-голяма, защото кредитът е с по-дълъг срок на изплащане и съответно бива облаган с лихва за по-дълго време. Ако разполагате с по-малък бюджет, е добре да изберете този вариант въпреки по-високата дължима сума, защото няма да отнема толкова голяма част от вашите средства. Също кредитите не бива да се сравняват само по обявената лихва, тъй като в някои случаи кредит с по-висока лихва може да има по-ниски такси и комисионни, а съответно и по-нисък ГПР, сравнено с кредит с по-ниска лихва, но по-високи такси.
Ако се чудите колко пари реално ще „струва" вашият кредит и как да кандидатвате, Cash Credit имат безплатен телефон, където може да зададете вашите въпроси.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
24 Юли 2025 | 09:59
Над 20 коли изгоряха в пожар в курорта „Свети Влас“. Кой е отговорен за избухването на огъня и на каква стойност са щетитеПОЛИТИКА