• 16 Юни 2024 |
  •  USD / BGN 1.8303
  •  GBP / BGN 2.3227
  •  CHF / BGN 2.0514
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 16°C

Министър Танев отрича съществуването на Висш ислямски институт в София

Министър Танев отрича съществуването на Висш ислямски институт в София

/КРОСС/ Министърът на образованието и науката проф. Тодор Танев отрича и не признава у нас да има висше ислямско училище. Това става ясно от писмения отговор на самия министър до депутат, цитиран от БГНЕС. 

"Не сме получавали информация за съществуването на Висш ислямски институт в София, който да се самоопределя за висше училище", пише Танев. На интернет сайта на училището обаче е посочено: "Висш ислямски институт (ВИИ) е първото самостоятелно висше училище на мюсюлманите в България, което се определя като висше училище на мюсюлманското изповедание в странaта".

Висшият ислямски институт е създаден с решение на Министерския съвет от 9 март 1998 г., въз основа на Закона за изповеданията. "В утвърдения от МС Правилник за устройството и дейността на ВИИ, той се определя като висше училище на Мюсюлманско изповедание (Главно мюфтийство) в България със статут на юридическо лице", пише още на сайта на ВИИ.

Дори се посочва, че към момента се приемат студенти-бакалаври, със срок на обучение четири години.

"Висшето образование у нас е светско и независимо от идеологии, религии и политически доктрини. То се осъществява в съответствие с общочовешките ценности и националните традиции", пише още министърът на образованието.

Тодор Танев обаче припомня, че по искане на Главното мюфтийство у нас има три средни общообразователни духовни училища в Русе, Момчилград и Шумен. В тези училища се обучават ученици от 9 до 12 клас.

"През 2010 г. със заповеди на министъра са утвърдени актуализирани учебни планове за обучението в посочените училища, като са намалени часовете за духовни предмети, за да се освободят часове за избираемата подготовка по български език и литература във връзка с подготовката на учениците за държавните зрелостни изпити. Учебният процес протича на български език с изключение на предмета "Коран и Керим", където текстовете са на арабски или на турски език, но обсъжданията трябва да става на български език", пише още образователният министър.

Проф. Танев допълва, че обучението в трите училища е под контрола на МОН и на регионалните инспекторати по образование.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.