• 27 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8255
  •  GBP / BGN 2.2837
  •  CHF / BGN 2.0000
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 16°C

Роботизирана подводница ще изследва защо ледът в Антарктида се топи толкова бързо

Роботизирана подводница ще изследва защо ледът в Антарктида се топи толкова бързо

/КРОСС/ Международен екип от учени започва изследване на ледовете на Антарктида, за да разбере защо се топят толкова бързо, пише вестник Гардиън.

Учените ще пробият дупка с дълбочина 600 метра, за да достигнат водата под гигантския глетчер Туейтс. След това ще пуснат в дупката роботизирана подводница с формата на торпедо, която да събере данни.
Туейтс е глетчер в западния антарктически леден шелф, който е приблизително с размерите на Великобритания. В последните 3 десетилетия, той е загубил 540 милиарда тона лед, като топенето му дори се ускорява.
Учените искат да разберат какво топи глетчера, като това няма да е лесна задача.

Туейтс е едно от най-отдалечените места на света, като в историята на човечеството са го посещавали едва около 30 човека. За да достигнат мястото, на което ще копаят, учените ще трябва да изминат 1500 километра от британската полярна станция на южния континент Ротера или почти толкова от американската полярна станция Макмърдо.

Екипът ще има само няколко дни да пробие дупката, да пусне подводницата, да я прибере и да разположи уреди за измерване, преди дупката да е замръзнала.
"Има няколко глетчера в Антарктида, които се топят все по-бързо, но никой със скоростта на Туейтс. Това ни тревожи.", казва Дейвид Вон от Британската антарктическа изследователска служба.

Наскоро НАСА откриха чрез радари, че под Туейтс има голяма кухина, с площ поне 16 квадратни километра и височина около 300 метра. В нея влиза вода от океана, което топи глетчера отвътре.

В края на 2019 учените изпратиха екипирани с радари шейни, които да проучат дебелината на леда там, където свършва земята и глетчера се простира над океана. Така ще определят къде да пробият дълбоката дупка.

За пробиването ще бъде използвана топла вода, като учените няма да могат да напредват с повече от 1,5 метра на минута, което означава, че ще им трябват 6 часа пробиване, за да преминат през дебелината на леда.

3,5-метровата подводница е оборудвана с камера с висока резолюция, сонар и инструменти за засичане на теченията във водата. Тя трябва да бъде спусната в голямата кухина под Туейтс и да използва уредите си, за се придвижи точно там, където свършва сушата и глетчера започва да се простира над вода. Подводницата ще праща картина на живо на учените на повърхността. Само в Туейтс има достатъчно замръзнала вода, за да бъде повишено нивото на световния океан с 60 сантиметра, ако целият се стопи.

По-притеснителното е, че той удържа зад себе си по-големи, наземни глетчери, които могат да се разместят и да ускорят топенето си, ако Туейтс изчезне.

Учените не предвиждат това да стане в рамките дори на 100 години, но прогнозата е твърде относителна, с оглед все по-бързото топене.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.