• 16 Юни 2024 |
  •  USD / BGN 1.8303
  •  GBP / BGN 2.3227
  •  CHF / BGN 2.0514
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 28°C

Препоръки на европрокурорите връщали съдебната реформа с крачка назад според Цацаров

Препоръки на европрокурорите връщали съдебната реформа с крачка назад според Цацаров

/КРОСС/Докладът на европейските прокурори в много посоки е максимално обективен. Това каза пред журналисти главния прокурор Сотир Цацаров във връзка с европейския мониторинг на прокуратурата, изготвен от четирима магистрати от различни държави. Към някои от препоръките обаче обвинител №1 определено е резервиран.

Пълният текст на доклада и становището на Прокуратурата ще бъде публикуван до 17.30 часа.

Докладът е изготвен от службата за подпомагане на структурните реформи в ЕС, а за това, препоръките от него да са публични, настоя министърът в оставка Екатерина Захариева. Мониторингът на четиримата европейски експерти се наложи след последния критичен доклад на ЕК за състоянието на правосъдието у нас. Цацаров коментира темата пред журналисти, след като заедно с министъра на културата в оставка Вежди Рашидов откри изложба на ученици от Художествената гимназия, разположена в Съдебната палата.

Цацаров посочи, че по част от текстовете в доклада е доволен, но за друга част очакванията му не са се оправдали.
"Докладът е в много посоки максимално обективен. Експертите са подходили като са дали пакет от препоръки. Той се адресира не само до прокуратурата, а до всички български власти, включително и парламента. Защото там има препоръки за промяна в законодателството, дори ако искате - отпадане на депутатския имунитет", посочи Цацаров.

"По отношение на устройството на прокуратурата от това, което прочетох до момента, се виждат препоръки в една насока, която за нас би била доста голяма крачка назад. Знаете, че от времето на утвърждаване на Стратегията през проектите на закони за съдебна власт до настоящия момент ние вървим в посока децентрализация", заяви Сотир Цацаров.

По думите му има препоръки, които са свързани със засилени правомощия на административните ръководители, включително при решаването на досъдебните производства, и засилени правомощия на главния прокурор. "Нещо, което за нас поставя въпроси, които трудно можем да приемем", коментира още той.

Припомняме, прокурорите започнаха работа в началото на юни месец тази година след отлагане на старта на мониторинга. Покрай началото, както и покрай определянето на лицата, с които прокурорите да се срещнат, имаше редица скандали, включително и във ВСС.

Огнян Златев, ръководител на Представителството на ЕК, коментира, че българските власти са тези, които са се обърнали към службата за подпомагане на структурните реформи на България с молба да се окаже техническа помощ в тази област.

"Ние като институция нямаме какво да кажем", заяви той. По думите му докладът е самостоятелен, отделен и се изготвя от съвсем друга служба на ЕК. Той посочи, че идеята е била докладът да се направи от независими експерти - прокурори.
Златев информира, че проверяващият екип от прокурори са се видели с доста голям кръг от хора, които имат отношение по темата - над 200 души от съдебната система, неправителствени организации, журналисти.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.