-
11 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6811
GBP / BGN 2.2375
CHF / BGN 2.0905- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Цацаров разпореди цялостна ревизия на НСлС
21 Ноември 2013 | 15:33
/КРОСС/ Главният прокурор Сотир Цацаров е разпоредил цялостна ревизия на Националната следствена служба за дейността й за периода от 28.01.2011 до 31.10.2013 г., става ясно от заповед на Цацаров от 12 ноември.
Ревизията започва следващия понеделник и ще продължи до шести декември. Ръководител на екипа в който влизат 12 прокурори от цялата страна е Атанас Гебрев, а контролът по изпълнението на заповедта е възложено на зам.главните прокурори Борислав Сарафов и Пенка Богданова, пише "Дневник".
В заповедта на Цацаров е записано, че проверката е планирана в Плана за действие на Прокуратурата на Република Блгария, който е приет от Висшия съдебен съвет (ВСС) през юли.
Първа точка в плана е начина на разпределение на досъдебните производства и възлагането им на следователите в съответните отдели, срочност на приключване на делата, натовареност, деловодна отчетност, съхранение на веществените доказателства, анализ на структурата и др.
Директорът на Националната следствена служба Бойко Найденов подаде оставка в началото на ноември. Тогава като мотиви за напускането си той посочи лични причини. Източници от държавното обвинение, цитирани от "Капитал" коментираха, че след като Цацаров стана главен прокурор, Найденов е бил изолиран.
В деня в който той подава оставката си, Найденов определя за свой заместник ръководителят на отдела за стопански престъпления Ангел Александров. Няколко дни по-късно Сотир Цацаров отменя тази заповед и определя зам.директора на Националното следствие Петко Петков за изпълняващ дейността.
"Определих Ангел Александров, защото единственият ми заместник - Петко Петков тогава беше, а до колкото знам още е в болнични. Ангел Александров беше следващия по старшинство" коментира Бойко Найденов.
Днес петима членове на съдебния съвет издигнаха кандидатурата на и.д.градският прокурор на София Евгени Диков за шеф на Националната следствена следствена служба. Сред вносителите на предложението е и главният прокурор Сотир Цацаров.
Това е вторият опит на Евгени Диков да оглави националното следствие. Той участва в конкурса и в края на миналата година, но тогава с 18 гласа спечели Бойко Найденов. С изключение на временно отстранения Камен Ситнилски и избрания през декември Сотир Цацаров, ВСС действа в същия състав и ще е интересно дали фактът, че този път главният прокурор е номинирал Диков ще промени нагласите в кадровия орган на Темида, който не веднъж е показвал умението си да се адаптира в конюнктурата.