• 16 Юни 2024 |
  •  USD / BGN 1.8303
  •  GBP / BGN 2.3227
  •  CHF / BGN 2.0514
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 28°C

Проф. Тасев: След либерализацията цената на тока ще се вдигне, после ще падне

Проф. Тасев: След либерализацията цената на тока ще се вдигне, после ще падне

/КРОСС/Очакването, че след либерализацията цената на електроенергията ще падне е наивно. Това казва в коментар пред БГНЕС енергийният експерт проф. Атанас Тасев. Според него за кратък период цената ще се вдигне и след това ще се стабилизира на нивата, на които е сега. Така че най-доброто, което можем да очакваме, в края на тригодишния период, е цените да се стабилизират на настоящите нива или леко над тях.

"Ние всъщност, нямаме проблеми с либерализацията на изхода на системата при крайните потребители и при доставката. Проблемът ни е производството на електроенергия. Защото, условно казано, нашата енергетика е разделена на два сектора - на конвенционални и преференциални цени. А преференциалните цени досега препятстваха пълната либерализация на пазара.

Сега, с новото решение на регулатора, се въвежда нов подход, който се свежда до следното: ако по-рано преференциалната енергетика работеше по формулата за задължително изкупуване на преференциална цена за дълъг период от време, сега тази формула се променя - задължително изкупуване на пазарна цена за продължителен период от време, но плюс динамична добавка „задължение към обществото", казва Тасев.

По думите му това означава, че на пазара ще излязат с висока ликвидност около 32 млрд. киловатчаса електроенергия, т.е. там ще имаме вече динамика. А когато се поставя въпросът какво означава тази либерализация, отговорът е: тя е инструмент, не е цел. Инструментът е в свободата на избора, категоричен е Тасев.

"Очакването, че след либерализацията цената на електроенергията ще падне е, откровено казано, съвсем наивна, защото има натрупани определени задължения към обществото. Което пък на свой ред означава, че досега сме били кредитирани от производителите на скъпата възобновяема енергия, поради популистки ценови решения и тази сума е достигнала 1.5 млрд. лв. Освен това, имаме текущ дефицит от около 100 млн. лв., който трябва да бъде покрит в следващите години. Но това няма да доведе до ликвидацията за един тригодишен период на този дефицит, а ще повиши цената на електроенергията", казва той.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.