- 01 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.7973
- GBP / BGN 2.3352
- CHF / BGN 2.0780
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Експерти: Добра реколта, запаси от предходни години и спад на цената на зърното
01 Юли 2015 | 10:53
/КРОСС/Добра реколта, запаси от предходни години и спад на цената на зърното прогнозира експертът към Софийската стокова борса Антонина Белопитова. На редовния брифинг на ССБ за първото полугодие на 2015 г., Белопитова обяви, че цената на зърното у нас е спаднала с 16% спрямо миналата година, а основна причина за това е промяната в курса на долара. През 2014 г. изкупната цена на зърното у нас е била 300 лв. на тон.
През тази предлагането е започнало от 350 лв. на тон в Добруджа, но се очаква тя да достигне около 250 лв. на тон. Според Белопитова голямо значение за пазара имат прогнозите от земеделското министерство на Щатите за големи добиви пшеница в света - около 721 млн. тона. Това ще увеличи и преходните запаси. С 6% се е понижила цената на пшеницата в САЩ, с 15% във Франция и с 16% в Германия. В ЕС прогнозите за зърнената реколта също са добри и няма сътресения на зърнения пазар. Конкуренцията за пазара за зърно в Черноморския регион продължава. Реколтите са добри, въпреки песимистичните прогнози заради руско-украинския конфликт.
В България очакваната годишна реколта от зърно е около 4.5 млн. тона. Разполагаме и със запаси от 1 млн. т. пшеница. Ако се стигне до фалит на Гърция обаче, това ще се отрази благоприятно на зърнения пазар у нас, тъй като е твърде вероятно южната ни съседка да купува от нас. Фундаментални предпоставки за покачване на цената обаче не са налични.
Средната цената на едро за бяло пакетирано брашно е 0.70 лв. без ДДС, което е минимално отклонение в сравнение изминалата година. Както при пшеницата, така и при царевицата прогнозите са доста оптимистични. Това е така, защото се очаква рекордна реколта.
Рапичното семе за пореден месец поскъпва. В момента неговата цена е около 392 евро за тон, а повишението на годишна база е с 11%. Причината за скока в цените е по-малката реколта в световен мащаб и намаляването на площите. В България рапицата се търгува за 820 лв. за тон без ДДС, което бележи поскъпване от 9% на годишна база.
Интересна е графиката, която отчита цената на петрола. Тя варира постоянно, но петролът не пада нито под 60 долара за барел, нито се увеличава над 70 долара за барел. Промяна в цената се очаква, ако бъде вдигнато ембаргото в Иран. Тогава цената може да спадне до 50 долара за барел.