-
09 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6781
GBP / BGN 2.2363
CHF / BGN 2.0833- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Депутати от КБ се обявиха против закриването на полицейската школа във Варна
16 Октомври 2013 | 14:26
/КРОСС/ Народният представител от Коалиция за България Алекси Алексиев изрази своето безпокойство от появилата се информация, че предстои закриването на полицейската школа във Варна и превръщането й в център за настаняване на бежанци.
„Множество сигнали на граждани постъпиха и до мен. Жителите на Варна са обезпокоени, че при евентуалното настаняване на бежанци от Сирия в града, ще има опасност от повишаване на престъпността в региона. Не на последно място - школата се намира в район, в който са съсредоточени най-големите търговски комплекси на Варна", посочи народният представител. Той припомни, че през 2010 година е бил извършен ремонт на Центъра за специализация и професионална подготовка към Академията на МВР във Варна, след което е открит и оборудван сектор „Морска гранично-полицейска подготовка". „Освен наложилите се традиции през годините, Центърът има важно значение за подготовката на полицейските кадри и поради още една причина - на неговата територия съществува стрелбищен комплекс, който се използва от структурите на МВР в района", заяви народният представител от Коалиция за България Алекси Алексиев.
Същата позиция изрази и друг депутат от Коалиция за България Георги Андреев.
„Считам, че за изминалите близо 40 години от основаването си, структурата на МВР във Варна многократно е доказала своята ефективност. Само през последните няколко години броят на преминалите професионално обучение надвишава 2 500 души“, посочи Георги Андреев. Той отбеляза, че Центърът за професионална подготовка се намира в добро състояние, след като през 2010 година там бе извършен крупен ремонт на сградния фонд. „Закриването на базата ще доведе до прекратяване на дейността на сектор „Морска гранично-полицейска подготовка”, както и до невъзможността да се провежда практическо обучение на служителите от „Гранична полиция”, работещи на летището и на морската граница. Нещо повече – този сектор е изграден със средства от Европейския съюз, а при подобен род финансиране има изискване за устойчивост на проекта от 7 години. Това означава, че преждевременното закриване на сектора ще предизвика санкции от страна на Европейския съюз, които държавата – сиреч българските данъкоплатци, ще трябва да платим“, заяви народният представител.
„Не на последно - място ще се увеличат и разходите за командировъчни и пътни, тъй като стажантите от всички областните дирекции на МВР от Централна и Североизточна България ще бъдат пренасочени към други центрове“, отбеляза Андреев.