• 20 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 14°C

Брекзит ще е загуба на 100 млрд. паунда и милион работни места

Брекзит ще е загуба на 100 млрд. паунда и милион работни места

/КРОСС/Евентуално излизане на Великобритания от Европейския съюз може да струва на икономиката на страната 100 млрд. паунда (около 128 млрд. евро) и 950 000 работни места към 2020 г. Британските банки също ще са ударени силно, ако британците гласуват с "да" на предстоящия на 23 юни референдум за напускане на европейската общност, съобщи Ройтерс, цитирайки анализи на Конфедерацията на британските индустриалци - Си Би Ай (CBI), и на Асоциацията за финансови пазари в Европа (AFME).

Потенциален Брекзит ще доведе до сериозен шок за британската икономика независимо от търговските споразумения, които страната успее да договори с европейските партньори, отбелязва Си Би Ай.

"Анализът много ясно показва защо напускането на Европейския съюз ще бъде истински удар за жизнения стандарт, заетостта и растежа", коментира генералният директор на конфедерацията Каролин Феърбеърн.

Икономиите, които ще бъдат направени от вноските на Лондон в бюджета на ЕС, до голяма степен се обезсмислят заради отрицателното въздействие върху търговията и инвестициите.

Но евроскептиците във Великобритания критикуват данните на CBI и изтъкват, че бизнесът не е обединен относно бъдещето на отношенията Лондон - Брюксел. В отговор CBI публикува доклад, според който 80% от членовете й са "за" оставане в ЕС, а едва 5 на сто смятат, че напускането на блока би им помогнало.

"Банките и инвестиционните компании вероятно ще бъдат значително и неблагоприятно засегнати от новите ограничения върху трансграничния бизнес", посочва отделно изследването на AMFE.

Европейските централи на много банки, включително на международни като "Джей Пи Морган" (JPMorgan), "Морган Стенли" (Morgan Stanley) и "Голдман Сакс" (Goldman Sachs), са в Лондон, най-големия финансов център в ЕС. Затова те биха изгубили "паспорта" си да предлагат услуги в съюза според законодателството в ЕС.

"Този "паспорт" е ключов за привлекателността на Великобритания за много финансови институции извън ЕС", се посочва в проучването.

Активисти, които искат страната да напусне ЕС, твърдят, че Великобритания може да договори нови благоприятни условия за търговия предвид размера на финансовия си център и икономиката си. Те също така казват, че Великобритания може да си напише свои собствени правила извън ЕС.

В изследването се припомня, че ЕС може да дава паспорти на банкови институции от нечленуващи страни, което би могло да е облекчаващ фактор, позволяващ на трансгранични инвестиционни услуги в голям мащаб в съюза.

Само че за да получи паспорт, една такава банка ще трябва да спазва правила, определени от ЕС като "еквивалент" на неговите или също толкова строги.

Проучванията на общественото мнение за предстоящия референдум показват, че гражданите са дори по-разделени от бизнеса. Двата основни лагера имат подкрепата на около 40% от ражданите, а цели 20 на сто още не са решили как ще гласуват.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.